Detail dotazu

25.1.2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, s ohledem na virus Zika a jiné nemoci, kterou z exotických destinací by jste mi doporučil pro cestování v těhotenství. Děkuji Vám za odpověď. Stačí do těchto destinací repelent s 50%DEET?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
26.1.2016

Dobrý den, pro těhotnou ženu není žádoucí nejen nákaza horečkou ZIKA, ale i dalšími infekcemi přenosnými bodavým hmyzem, např. dengue, chikungunya, malárie apod. Momentálně je na většině území subtropů severní polokoule suchá sezóna, nicméně ke srážkám a následnému množení hmyzu může i tak občasně docházet. Z exotických oblastí jsou z hlediska výskytu hmyzem přenosných nemocí momentálně nejbezpečnější např. Kuba, Florida, Kalifornie, severní Afrika, arabský poloostrov, většina území Malediv, Seychely, Mauricius... I tam je však v těhotenství nutné kvůli dalším infekcím hlídat si rizikové body, nekonzumovat syrovou zeleninu ani syrové maso, pít jen pitnou vodu a bezpečný led do nápojů, ověřit si hygienu přípravy ovocných džusů nebo čepované zmrzliny atd. Obecně je v graviditě nejvhodnější cestovat ve druhém trimestru. Pokud jde o repelent v těhotenství, stačí i nižší koncentrace DEET, v exotických oblastech např. výborně fungují Predator nebo Ultrathon.

Nejčtenější dotazy
29.1.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na aktuální situaci týkající se rizika nákazy Zika v oblasti Boa Vista, Sal na Kapverdských ostrovech. V době zvažovaného pobytu budu ve 24tt. Velice vám děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.2.2020

Dobrý den, aktuálně virus Zika není v této zemi aktivní. Přesto však používejte repelent. Věřím, že máte preventivní očkování alespoň proti virové hepatitidě A z období ještě před otěhotněním. Jinak by byla cesta do této části Afriky poměrně riziková.

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Vánoce v zahraničí: kam vyrazit za...

Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. S příchodem...

Moderní trendy v cestování. Které jsou...

V posledních letech patří mezi stálice cestování...

Extrémní dovolená? Zážitek (ne)jen pro...

Už vás nebaví dovolené spojené s opalováním se na...