Detail dotazu

Od: l.
23.7.2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - kolega, který se mnou sdílí kancelář, se před 3 týdny vrátil z Brazílie. Já jsem nyní v 18 tt. Díky dovoleným jsme se dosud míjeli. Existuje po třech týdnech od jeho návratu riziko nákazy zikou? Nemůžou to přenášet i naši komáři? Je po takové době ještě možné provádět testy?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
15.8.2016

Dobrý den, přesnos přes naše komáry možný není a riziko jiné infekce po 3 týdnech je už poměrně malé, pokud nemá kolega žádné zjevné příznaky nemoci. Vyloučit přenos všech nákaz absolutně nejde, ale stejně tak ani není možné realizovat testy proti všem nemocem, které by teoreticky přicházely v úvahu. Pravděpodobnost Vaší nákazy je velmi nízká, u horečky Zika je riziko nulové.

Nejčtenější dotazy
29.1.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na aktuální situaci týkající se rizika nákazy Zika v oblasti Boa Vista, Sal na Kapverdských ostrovech. V době zvažovaného pobytu budu ve 24tt. Velice vám děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.2.2020

Dobrý den, aktuálně virus Zika není v této zemi aktivní. Přesto však používejte repelent. Věřím, že máte preventivní očkování alespoň proti virové hepatitidě A z období ještě před otěhotněním. Jinak by byla cesta do této části Afriky poměrně riziková.

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Vánoce v zahraničí: kam vyrazit za...

Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. S příchodem...

Moderní trendy v cestování. Které jsou...

V posledních letech patří mezi stálice cestování...

Extrémní dovolená? Zážitek (ne)jen pro...

Už vás nebaví dovolené spojené s opalováním se na...