Detail dotazu

Od: Petra
15.12.2015

Dobrý den, blízká příbuzná se vrací po roce z Asie (Hong Kong, Mandalay, ...). Má diagnostikovanou horečku dengue. Vrací se na konci tohoto roku. O dalších nemocech, infekcích zatím neví. Bydlíme v jednom domě a já jsem v 9. měsíci těhotenství. Mám se pro jistotu vyhýbat osobnímu kontaktu, dokud neprojde vyšetřením na Bulovce? Děkuji za radu.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
15.12.2015

Dobrý den,horečka dengue není běžně přenosná z člověka na člověka, pokud člověk nekrvácí z tělních otvorů, to by ale nemohl absolvovat leteckou přepravu. Navíc se jedná o akutní onemocnění, takže Vaše příbuzná bude koncem roku už v rekonvalescenci. Nákazy horečkou dengue od ní se proto nemusíte obávat. Je samozřejmě možné, že by mohla mít i jinou infekci, takové riziko nelze vyloučit. Možností je však takové množství, že jednotný doporučený postup nelze stanovit. Záleží i od toho jestli bude mít projevy nějaké nemoci. Pokud plánuje absolvovat vyšetření na Bulovce, tam budou schopni na základě výsledku vyšetření riziko potvrdit nebo vyloučit. Obecně je ale při dodržení standardních hygienických opatření a při absenci projevů akutní nemoci riziko Vaší nákazy poměrně nízké.

Nejčtenější dotazy
29.1.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na aktuální situaci týkající se rizika nákazy Zika v oblasti Boa Vista, Sal na Kapverdských ostrovech. V době zvažovaného pobytu budu ve 24tt. Velice vám děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.2.2020

Dobrý den, aktuálně virus Zika není v této zemi aktivní. Přesto však používejte repelent. Věřím, že máte preventivní očkování alespoň proti virové hepatitidě A z období ještě před otěhotněním. Jinak by byla cesta do této části Afriky poměrně riziková.

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Vánoce v zahraničí: kam vyrazit za...

Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. S příchodem...

Moderní trendy v cestování. Které jsou...

V posledních letech patří mezi stálice cestování...

Extrémní dovolená? Zážitek (ne)jen pro...

Už vás nebaví dovolené spojené s opalováním se na...