Detail dotazu

3.3.2016

Dobrý deň, v septembri 2015 sme boli s manželom na Kapverdách, ostrov Boa Vista a týždeň po návrate som otehotnela. Mám sa niečoho obávať? Nemala som žiadne príznaky, ale je možné že by som ten vírus prekonala a neviem o tom?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.3.2016

Dobrý den, v měsících září až prosinec 2015 hlásily Kapverdy 4700 suspektních případů Zika, většinu z hlavního města této země. 80 % případů probíhá bez příznaků, přesto však může dojít k poškození plodu. Riziko je však ve Vašem případě nízké a případné poškozené plodu by již bylo zřejmě při USG vyšetření viditelné. Pro uklidnění si případně můžete nechat vyšetřit protilátky např. v Národní referenční laboratoři pro arboviry na Zdravotním ústavu v Ostravě. Žilní krev se odebere v ordinaci praktického lékaře a zašle na vyšetření na specializované pracoviště.

Nejčtenější dotazy
29.1.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na aktuální situaci týkající se rizika nákazy Zika v oblasti Boa Vista, Sal na Kapverdských ostrovech. V době zvažovaného pobytu budu ve 24tt. Velice vám děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.2.2020

Dobrý den, aktuálně virus Zika není v této zemi aktivní. Přesto však používejte repelent. Věřím, že máte preventivní očkování alespoň proti virové hepatitidě A z období ještě před otěhotněním. Jinak by byla cesta do této části Afriky poměrně riziková.

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Vánoce v zahraničí: kam vyrazit za...

Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. S příchodem...

Moderní trendy v cestování. Které jsou...

V posledních letech patří mezi stálice cestování...

Extrémní dovolená? Zážitek (ne)jen pro...

Už vás nebaví dovolené spojené s opalováním se na...