Příušnice

Základní informace

Příušnice jsou virové onemocnění způsobené virem příušnic. Nemoc se vyskytuje celosvětově, přičemž jediným zdrojem nákazy je člověk. K přenosu viru dochází kapénkovou cestou, vstupní branou infekce je sliznice nosohltanu. K přenosu infekce může dojít i kontaktem s předměty infikovanými slinami.

Inkubační doba

Inkubační doba je 14–25 dní.

Projevy a průběh nemoci

Po uplynutí inkubační doby dochází k rozvoji horečky v rozmezí 38–41 °C a k otoku jedné nebo obou příušních žláz. Otok je měkký, těstovitý a teplý, kůže však není zarudlá. U dospělých pacientů také bývá přítomna bolest. Současně mohou být postiženy i podjazykové a podčelistní slinné žlázy. Závažné komplikace se objevují především u dospělých jedinců. Jedná se o zánět mozkových blan a mozku, varlat a nadvarlat, vaječníků či slinivky břišní.

Léčba

Léčba se zaměřuje pouze na příznaky onemocnění. Velmi důležitá je terapie zánětu varlat, jež může v neléčeném případě vést ke vzniku neplodnosti. Nakažlivost příušnic je srovnatelná s nakažlivostí zarděnek, tudíž nemocní musí být izolováni od zdravé populace.

Očkování

Proti příušnicím se očkuje živou očkovací látkou, jež je součástí trojvakcíny – spalničky, zarděnky, příušnice. Očkování proti příušnicím je v České republice součástí povinného očkovacího kalendáře. První očkování se podává v 15. měsíci života, druhá dávka následuje za 6–10 měsíců. Imunita po očkování je dlouhodobá, patrně celoživotní.

Rizikové země - Příušnice


Novinky

Low-cost cestování aneb rady a triky,...

Procestovat různé kouty světa za co nejméně...

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...

Kardiaci či diabetici na cestách? Jde...

V dnešní době si už cestování nemusí odepřít ani...