Horečka dengue

Základní informace

Horečka dengue je virové onemocnění způsobené virem dengue. Označení pochází ze swahilského „ki genga pepo“, což znamená „křeče způsobené zlým duchem“. Horečka dengue se endemicky vyskytuje ve všech tropických oblastech mezi 35 stupni severní šířky a 35 stupni jižní šířky. Zdroj nákazy tvoří člověk, přenašečem jsou komáři. K zavlečení nákazy do dalších zemí napomáhá i letecká doprava.

Inkubační doba

Inkubační doba je 4–7 dní.

Projevy a průběh nemoci

Onemocnění může probíhat jako horečnatá viróza s vyrážkou nebo pod obrazem závažné krvácivé horečky, která může vyústit až do šokového stavu. Nemoc postihuje převážně mladé osoby včetně dětí. Po uplynutí inkubační doby dochází ke vzniku horečky provázené bolestmi hlavy, zad, kloubů a svalů. Dengue probíhá nejčastěji ve dvou fázích. Pro první fázi jsou typické horečky, pro druhou charakteristická vyrážka zejména s postižením trupu. Současně se zvětšují mízní uzliny, hlavně na krku. Komplikací může být zánět srdečního svalu nebo poškození nervové soustavy. V případě krvácivé horečky se objevují krvácivé projevy na kůži, často s břišním a hrudním výpotkem, neklidem, zvracením a bolestmi břicha. Postup onemocnění se projeví nízkým krevním tlakem až obrazem oběhového šoku. Těžká forma nemoci se objevuje zejména při opakovaných infekcích.

Léčba

Léčba se zaměřuje na příznaky onemocnění. V těžkých případech je nutná hospitalizace na jednotce intenzivní péče. V prevenci hraje významnou roli ochrana proti komárům, tedy použití repelentů a moskytiér. Očkování proti horečce dengue v současnosti neexistuje.


Novinky

Low-cost cestování aneb rady a triky,...

Procestovat různé kouty světa za co nejméně...

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...

Kardiaci či diabetici na cestách? Jde...

V dnešní době si už cestování nemusí odepřít ani...