Poradna lékaře

Položit dotaz

* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
Kam cestujete: 
Týká se nemocí: 
* Kontrolní kód (opište): 
Položit dotaz Dotazy a odpovědi
5.2.2017

Dobrý den, minuly rok jsme podnikli s přítelem delší cestu:Nový Zéland, Austrálie a zakončili ji měsíčním pobytem v Thajsku - 2016,týden Bangkok, zbytek Koh Tao,Koh Samui.V září 2016 jsem otěhotněla.Rada bych se zeptala,zda je důvod k obavam,zda v tu dobu byl vyskyt virů Zika v těchto oblastech.Ani jeden jsme neměli zadne příznaky. Dale jsem se chtěla zeptat,dočetla jsem se,že pozitiva testu muže být někdy falešna díky borelioze apod.muze se to zaměnit i s toxoplazmozou?Tu mi v těhotenství...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
20.2.2017

Dobrý den, vyloučit to bez laboratorního testu absolutně nejde, ale pravděpodobnost, že jste se nakazila je velmi nízká až nulová. Pokud chcete mít absolutní jistotu, můžete požádat o virus neutralizační test (VNT), u kterého se nevyskytuje falešná pozitivita jako je tomu u testu u ELISA. Provádějí jej ve Zdravotním ústavu v Ostravě, viz www.zuova.cz

Od: Zdenka
5.2.2017

Dobry den 9.5.2017 mame letet na Kubu. Dcera ma 35 let a po dovolene by chteli s pritelem zapracovat na miminku. Mam ale velke obavy z viru zika. Muzete mi sdelit jaka je pravdepodobnost vyskytu v teto zemi?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
20.2.2017

Dobrý den, virus Zika se v minulosti na Kubě vyskytl a může se tam kdykoliv zase vrátit, jelikož v této zemi přežívá komár - přenašeč. Momentálně je však riziko nákazy horečkou Zika při použití účinného repelentu extrémně nízké

3.2.2017

Dobrý den, plánuji dovolenou v Indonesii, ale obávám se, vzhledem k planujícímu otěhotnění viru Zika, protože vím, že v Singapuru případy byly. Je v této zemi také virus? Případně zvažuji i Zanzibar, tam jsem se o virusu nic nedocetla. Můžete mi poradit, která země je bezpečnější? Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
20.2.2017

Dobrý den, nejen z hlediska výskytu infekčních nemocí je vhodnější Zanzibar. Je tam i výrazně kratší doba letu. Záleží však i od toho, kdy plánujete dovolenou - vzhledem k suché sezóně a období dešťů spojenému s vyšším výskytem komárů. Ještě před otěhotněním je vhodné absolvovat adekvátní přípravu v rámci doporučeného očkování.

1.2.2017

Dobry den. chcela by som sa opytat ci je nejake riziko nakazi Zika v Anitgua ci je vhodne cestovat do tej oblasti ,ked planujeme dieta . dakujem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
20.2.2017

Dobrý den, Antigua and Barbuda vykazují aktivní přenos viru Zika, zvolil bych proto raději jinou destinaci. V Karibiku je poměrně nízké riziko na Kubě, i když i tam virus Zika v minulosti byl a může se vrátit. Aktuálně je tam však situace příznivá.

Od: Aneta
30.1.2017

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaké je riziko výskytu viru Zika na Krétě? A zda je celkově tato destinace bezpečná z hlediska plánovaného těhotenství? Chystáme se tam na dovolenou začátkem června. Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
20.1.2017

Dobrý den, Evropa je zatím bez horečky Zika. Kréta je z tohoto hlediska v pořádku, i když do června se samozřejmě situace může změnit. Pokud plánujete těhotenství, doporučuji ještě předtím očkování proti virové hepatitidě A+B i proti meningokokům, na ochranu vás i potomka.

Od: David
27.1.2017

Vážená lékařko, vážený lékaři. Jaké tropické / subtropické destinace typu "chci jet za teplem a koupat se v moři" byste doporučil/a jako pravděpodobně nejméně rizikové pro gravidní ženu na přelomu prvního a druhého trimestru v měcíci březnu? Mnohokrát děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
20.2.2017

Dobrý den, jako vhodné bych viděl např. Spojené arabské emiráty, Mauricius anebo Seychely, určitě však až po skončení prvního trimestru.

26.1.2017

Dobry den, s manzelom planujeme v blizkej dobe dovolenku na Antigua , tak sa chcem spytat ze ako to tam je z virusom zika.Momentalne tehotna nie som, ale snazime sa uz dlhsiu dobu,tak nechceme nic riskovat. dakujem za odpoved

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.2.2017

Dobrý den, Antigua and Barbuda hlásí aktivní přenos viru Zika. Pokusy o otěhotnění by proto bylo lepší odložit až po návratu domů a to dokonce až o několik měsíců (dva měsíce u ženy a šest měsíců u muže, případné absolvovat VNT test), nebo změnit destinaci dovolené.

Od: Lenka
25.1.2017

Dobrý den, s manželem plánujeme dítě a rádi bychom vyrazili v dubnu na dovolenou za teplem. Z hlediska destinací, kde se nachází viru Zika, se to však zdá téměř nemožné - jak velké je riziko např. v případě Thajska, oblast Phi Phi? Která z exotických zemí je v tomto období z hlediska eliminace nákazy virem Zika nejlepší? Moc Vám děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.1.2017

Dobrý den, aktuálně je přenos viru Zika zaznamenaný v Asii jen v Singapuru. Úplnou jistotu však mít nemůžeme, jelikož 80 % infekcí je bezpříznakových. Mnohem větší riziko než Zika by pro Vás a plod představovala horečka dengue, která se vyskytuje prakticky ve všech asijských zemích subtropů a tropů včetně Thajska. Z tohoto hlediska jsou bez rizika např. Spojené arabské emiráty nebo Mauricius, Zanzibar případně Seychely.

Od: Eva
25.1.2017

Dobrý den, prosím o Vaše vyjádření k vhodnosti očkování proti břišnímu tyfu.Plánuji 14-denní dovolenou do Vietnamu, pořádanou cestovní kanceláří v dubnu letošního roku . Mám autoimunitní onemocnění štítné žlázy a revmatoidní artritidu.Nevím, zda v mém případě není vakcince riskantní a zda mi nezpůsobí nepřiměřené komplikace. Na druhou stranu se obávám výjezdu bez tohoto očkování. Děkuji za zprávu a přeji pěkný den. Mlejnková

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.2.2017

Dobrý den, záleží od toho, jak dobře jsou nemoci na léčbě kompenzované. Vakcíny proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu jsou do Vietnamu základem a je nepochybné, že případná nemoc by znamenala mnohonásobně větší riziko. Obě vakcíny jsou neživé a pacienty s uvedenými diagnózami bez problémů očkujeme. Musí se však posoudit aktuální stav obou nemocí a případně získat názor imunologa resp. revmatologa.

Od: Dana
24.1.2017

Dobry den, v pulce unora planuji poznavaci zajezd do Egypta - projizdka po Nilu, Hurghada, Kahira. S mazelem se snazime o mininko a podle stranek cdc.gov se v Egypte endemicky vyskytuje virus zika. Mame radeji zajezd zrusit nebo je riziko male a staci se chranit repelenty? Dekuji za odpoved.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.2.2017

Dobrý den, v Egyptě se aktuálně viru Zika nemusíte bát. Riziko budou spíše představovat nákazy přenosné jídlem a vodou, které teoreticky mohou negativně zasáhnout i do vývoje plodu v prvním trimestru. Bude lepší s pokusy o otěhotnění počkat až po návratu domů. Na místě konzumujte jen tepelně zpracované jídlo a balenou pitnou vodu. Vyhýbejte se i ledu do nápojů a případné preventivně užívejte protiotika, např. Biopron forte nebo Enterol.

Od: Vanda
23.1.2017

Dobrý den, jsem teprve ve 4 týdnu těhotenství a v pátek letím na 2 týdny na Filipíny. Je něco, nač si dávat velký pozor, před čím se speciálně chránit? Dovolenou máme zaplacenou již delší dobu, otěhotněla jsem na začátku roku, takže to s manželem nechceme rušit.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.2.2017

Dobrý den, cesta v tak raném stádiu těhotenství je spojená s mnoha riziky, plod v prvním trimestru může ohrozit i infekce, která se u matky ani příliš neprojeví. Riziková může být i dlouhá cesta letadlem, na palubě bývá vždy mnoho nosičů různých patogenů přenášených vzdušnou cestou. Z pohledu lékaře proto cesta není vhodná. Pokud přece jen odjedete i tak, musíte si hlídat bezpečnost jídla, nápojů a používat přes den účinný repelent. Neuvádíte místa, kde se budete pohybovat ani druhy očkování...

22.1.2017

Dobrý den, s manželem se chceme od března začít snažit o dítě, předtím se ještě chystáme na dovolenou a chceme se vyhnout jakýmkoliv rizikům spojených s virem Zika. Prosím jaká je aktuálně situace na Mauriciu, Zanzibaru, Thajsku, Kubě? Jsou zde nějaká rizika? Jaké případné exotické destinace byste doporučil, kde tento virus nehrozí? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.2.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí aktuálně figuruje mezi zeměmi s aktivním přenosem viru Zika jen Kuba, z Thajska jsou však hlášené případy horečky dengue. V každém případě používejte účinný repelent a absolvujte před odletem očkování proti virové hepatitidě A (proti B už zřejmě nebudete stíhat), břišnímu tyfu a ideálně i proti meningokokům.

20.1.2017

Dobrý den, už několik měsíců máme s přítelem koupené letenky do Malaisie a v plánu je dvou týdenní cestování severně od KL k hranicím s Thajskem. Mezitím jsem zjistila, že jsem těhotná a na jihu Malaisie se objevil virus Zika. V době odletu budu v 17tt. V cestování nejsem začátečník. Je vhodné cestu odložit? Zatím jsem odhodlaná odjet.... Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.2.2017

Dobrý den, v Malajsii ani v Thajsku aktuálně významnější aktivní přenos viru Zika není hlášený. Mohou se však vyskytovat případy horečky dengue. Bude proto nutné používat účinný repelent, a to i přes den. Jelikož už budete na začátku druhého trimestru, cesta by mohla být možná. Záleží ale i od toho, jaké jste v minulosti absolvovala očkování, např. proti virové hepatitidě? V každém případě bude nutné vyhýbat se konzumaci tepelně nezpracovaného jídla a pít jen bezpečnou vodu.

Od: Eva
20.1.2017

Dobry den, jsem na zacatku (neplanovaneho) tehotenstvi.Za mesic mame zaplacenou dovolenou pres CK do Vietnamu a Kambodzy(4*hotely,turisticke destinace).Bylo by to rizikove ? V pripade,ze bychom jeli,co ockovani? Co byste mi doporucil? Dekuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
31.1.2017

Dobrý den, cesta v prvním trimestru není úplně vhodná. Do vývoje plodu může negativně zasáhnout i relativně banální infekce, která se u matky navenek skoro ani neprojevuje. Zkuste cestu posunout na období druhého trimestru. Navíc bude už v populaci cirkulovat méně respiračních nákaz. V těhotenství se běžně očkuje jen proti chřipce a černému kašli, další vakcinace se odkládá až do období kojení, takže záleží i na tom, jaké očkování jste v minulosti absolvovala.

Od: Eva
19.1.2017

Dobrý den, za měsíc letíme do Jihoafrické republiky, kde navštívíme na 4 dny Krúgerův národní park. Stačí používat repelenty s vysokým DEET, nebo je potřeba antimalarik? Předem děkuji Eva

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
31.1.2017

Dobrý den, v Kruger National Park je vyšší výskyt malárie způsobené nebezpečným kmenem Plasmodium falciparum. 4 dny jsou poměrně dost. Vzhledem k tomu, že v únoru může i sprchnout a je běžná oblačnost, což vyhovuje komárům, doporučil bych pro jistotu antimalarikum Malarone. Bude stačit jedno balení, začíná se užívat den před příjezdem do rizikové oblasti, jedna tableta denně, vždy s jídlem. Dovoluji si upozornit, že repelenty s vyšší koncentrací než 50 % DEET nejsou vhodné.

Od: Renata
18.1.2017

Dobry den, chystame se s manzelem na dovolenou. Zvazujeme destinaci Thajsko (loni jsme uz byli 2x), v te dobe budu ve 23tt. Bude pro me cesta letadlem 2x 6 hod. s prestupem a pobyt bezpecny??? (virus zika a jine nemoci..??) Popripade jake destinace mimo Evropu by jste doporucil. Zatim cele tehotenstvi bez problemu. Dekuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
31.1.2017

Dobrý den, některé oblasti Thajska mají problém s epidemiemi horečky dengue. Z tohoto pohledu bych považoval za bezpečnější Mauricius, Seychely nebo Spojené arabské emiráty. V průběhu letu to bude chtít hodně pohybu, dostatečný příjem nesycených nápojů, případně speciální elastické punčochy, někdy se pod kůži aplikuje před odletem fraxiparin.

17.1.2017

Dobrý den, Žádám o informace jestli virus Zika stále přetrvává na Maledivách, Mauricius, Kapverdy?Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
31.1.2017

Dobrý den, na Mauriciu Zika není, na Maledivách v minulosti nákaza byla, v poslední době však již případy hlášené nebyly a na Kapverdách riziko nákazy přetrvává.

15.1.2017

Dobrý den,cestuji na 10 dní do Keni (ubytování Malindi - hotelový komplex) včetně 2 dnů na safari. Jak je to s antimalariky? Doporučil byste mi profylaxi ?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
31.1.2017

Dobrý den, při délce pobytu v Národním parku 2 dny, tj. 1 noc to lze zvládnout s účinným repelentem a moskytiérou - sítí nad postel. Případně si pokoj před večeří vystříkejte insekticidem (Biolit apod.). V centrech cestovní medicíny Vám mohou tyto prostředky poskytnout a současně Vás poučit jak snížit riziko na minimum. Osobně nevidím antimalarika jako nezbytná. V Malindi je pravděpodobnost malarické nákazy při dodržení výše uvedeného rovněž nízká. Pečlivě však dbejte na bezpečnost jídla a...

Od: Nikola
14.1.2017

Dobrý den, plánujeme v dubnu cestu na ostrov Réunion. Jaké je zde riziko Zika viru, případně dalších nemocí ovlivňující početí? Jsme v období plánování potomka. Moc děkujeme za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
31.1.2017

Dobrý den, na ostrově Réunion se v aktuální době horečka Zika nevyskytuje, stejně ani jiné hmyzem přenosné nákazy. Přežívá tam však komár, který je schopný je přenášet, proto se situace může kdykoliv poměrně rychle změnit. Přesto však dlouhé cesty do exotických oblastí v prvním trimestru nedoporučujeme, riziková může být už cesta letadlem nebo letiště, kde je mnoho osob na relativně malém prostoru a lehce se tak přenáší zejména respirační nákazy.

Od: Katka
14.1.2017

Dobrý den. Chystám se na výlet na Kubu a právě jsem zjistila že jsem těhotná. Jaké jstou tam rizika pro těhotné, zejména nákaza virem zika? Děkuji, K.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.1.2017

Dobrý den, dosud bylo na Kubě zaznamenaných jen velmi málo případů nákazy virem Zika. I když pravděpodobnost infekce je blízká nule, absolutně žádné riziko Vám nikdo garantovat nemůže. Používaní repelentu bude v průběhu pobytu nezbytné. Dávejte si rovněž pozor na tepelně neupravené jídlo, nepasterizované mléčné výrobky a hlídejte si pitnou vodu a led do nápojů.

Od: Jakub
13.1.2017

Dobrý den, na konci února či v březnu bychom rádi vyjeli za exotikou. Po příjezdu plánujeme miminko. Je vhodné cestovat do exotických zemí vzhledem k plánovanému těhotenství a jaká země by byla z hlediska případných nemocí nejvhodnější? Napadá nás Dubaj, Seychely, Mauricius, ale v podstatě rádi pojedeme kamkoliv za teplem. Jde nám hlavně o co nejmenší riziko pro těhotenství. Bojíme se viru Zika, o kterém se hodně píše, je nám ale jasné, že ohrozit nás mohou i jiné nemoci. Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.1.2017

Dobrý den, všechny tři uvedené destinace jsou po zdravotní stránce poměrně bezpečné a aktuálně bez viru Zika. Vzhledem k plánovanému těhotenství doporučuji očkování proti virové hepatitidě A+B a meningokokové meningitidě, zvážit i proti černému kašli a k tomu ověřit protilátky nebo potvrdit prodělání planých neštovic v minulosti. Otěhotnění doporučuji pro jistotu odložit až po návratu domů.

Od: Anna
12.1.2017

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem k viru ZIKA. Na konci října 2016 jsme se s přítelem vrátili z dovolené (14 dní) z Bali a Jávy. Používali jsme speciální repelent proti tropickému hmyzu, ale pár komářích kousnutí jsme měli. Po návratu jsem měla zvýšenou teplotu a únavu. Vzhledem k tomu, že bychom chtěli miminko jsme si nechali nabrat krev (konec prosince 2016) a udělat testy na horečku dengue a virus zika. Přítel byl negativní a já měla nález pozitivní (paměťové stopy) s tím, že to může...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.1.2017

obrý den, test ELISA může být skutečně falešně pozitivní na základě zkřížené reaktivity s jinými flaviviry a spolehnout se proto lze jen na virus neutralizační test, který provádí ve Zdravotním ústavu v Ostravě. Pokud nemůžete resp. nechcete s otěhotněním počkat 6 měsíců po návratu, negativní virus neutralizační test Vám umožní počít dítě bez čekání. Kontrolní odběry následně už nejsou nutné. Test můžete podstoupit kdykoliv. Bez testu bude nutné počkat půl roku a stejně tak pokud bude VN test...

Od: Katka
11.1.2017

Dobrý den, chystám se do Barmy na přelomu března a dubne. Budeme se pohybovat v běžných turistických místech. Co byste, prosím, doporučili ohledně malárie a vztekliny? Děkuji předem za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.1.2017

Dobrý den, malárie se v Barmě sice vyskytuje, většina našich pacientů tam ale vyráží bez antimalarik a případy nákazy jsou dost vzácné. Musíte však pečlivě používat účinný repelent a případnou moskytiéru nad postelí na noc. Doporučuje se i vystříkat si pokoj před odchodem na večeři insekticidem a případně ním i impregnovat oblečení. U vztekliny je to individuální rozhodnutí, do jaké míry chce být cestovatel ušetřený případných komplikací po kousnutí, kterého pravděpodobnost nelze nijak...

11.1.2017

Dobrý den, v květnu se chystám cestovat na 10 dnů do Peru, pohybovat se budu pouze v turistických oblastech, nikoliv v oblastech džungle. Doporučujete očkování proti vzteklině a žluté zimnici? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.1.2017

Dobrý den, pokud budete jen ve vyšší nadmořské výšce a ve městech, očkování proti žluté zimnici není nutné. Pravděpodobnost, že Váš kousne nějaké zvíře nelze předvídat, u vztekliny záleží od toho, jakou míru jistoty chcete mít, že nebudete muset na místě shánět po poranění zvířetem vakcínu a případně se bát o její kvalitu. Část našich klientů se proti vzteklině do Peru očkuje, jiní ale zase ne. Je to individuální rozhodnutí. Osobně očkovaný jsem.

11.1.2017

Dobrý den, Máme s přítelem naplánovanou delší cestu po Asii od konce března 2017, asi na měsíc a půl. Před Vánoci jsem však zjistila, že jsem těhotná. Budu tedy přibližně v pátém měsíci těhotenství. Letíme konkrétně do Bangkoku, ale pak je nám jedno, kam se přemístíme. Jde mi konkrétně o virus Zika. Doporučil byste nějakou zemi v JH Asii, kde je pobyt bezpečný? Jaká jsou reálná rizika v tomto období? Neradi bychom cestu rušili, ale samozřejmě, zdraví miminka je přednější. Je možné, že by v...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.1.2017

Dobrý den, aktuálně je přenos viru Zika zaznamenaný v Asii jen v Singapuru. Úplnou jistotu však mít nemůžeme, jelikož 80 % infekcí je bezpříznakových. Mnohem větší riziko než Zika by pro Vás a plod představovala horečka dengue, která se vyskytuje prakticky ve všech asijských zemích subtropů a tropů včetně Thajska. Z tohoto hlediska jsou bez rizika např. Spojené arabské emiráty nebo Mauricius, Zanzibar případně Seychely, poslední uvedené jsou samozřejmě mimo Asie.

Od: Věra
10.1.2017

Dobrý den, chystáme se na dovolenou na Mauricius - jaké jsou zde povinná očkování ?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.1.2017

Dobrý den, institut povinnosti očkování má chránit hlavně domácí populaci před návštěvníky z ciziny, nevyjadřuje míru rizika pro turisty. Povinné je jen očkování proti žluté zimnici při příletu z rizikových endemických oblasti. Standardně doporučujeme při letu z Evropy a Asie (např. přes Dubaj) očkování proti virové hepatitidě A+B a hlavně u dětí i proti zánětu mozkových blan - meningokokové meningitidě. K tomu mít kvalitní repelent.

Od: Petra
9.1.2017

Dobry den, rada bych se zeptala na vyskyt dengue na Hainanu. Letime v breznu, v sussim obdobi a chystame se byt jen v rezortu. Zaroven bych rada vedela, zda navrhujete nejake ockovani, ktere bychom urcite meli, vzhledem k oblasti, podstoupit. Cestujeme s 2,5 letou holcickou. Dekuji!

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.1.2017

Dobrý den, horečka dengue se na Hainanu příležitostně vyskytuje. Bude nutný kvalitní repelent, pro dceru doporučuji např. Predator Junior. Z očkování jako základ vakcíny proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu, u dcery proti hepatitidě A a meningokokové meningitidě.

Od: Lucie
9.1.2017

Dobrý den, jsem právě v 11tt těhotenství a rádi bychom na začátku února (cca 13-14tt) s manželem odjeli na dovolenou za teplem. Bohužel výběr destinace je pro těhotné celkem omezený. Ráda bych se zeptala, zda je v Dominikánské republice a případně na blízkých ostrovech Karibiku stále vysoké riziko nakažení virem Zika, respektive, jak toto riziko vnímáte. Již delší dobu situaci sledujeme a v posledních 6ti měsících jsme spíše zaznamenali uklidnění situace. Chceme využít služeb minimálně 4...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, pokud už budete v druhém trimestru gravidity, cesta do vybraných exotických oblastí by byla v podstatě možná. Kvůli riziku malárie, horečky dengue, chikungunya, Zika a dalším endemickým infekcím však Dominikánská republika není vhodnou oblastí. Uvedené hmyze přenosné nemoci se aktuálně z plážových destinací nevyskytují např. na Mauriciu, Seychelách nebo ve Spojených arabských emirátech. Zika sice pomalu ustupuje, 80 % infekcí je však bezpříznakových, přesné oblasti výskytu proti...

Od: Sona
9.1.2017

Dobrý den, s přítelem plánujeme na konci února dovolenou v Dubaji s výletem do Abu Dhabi. Chtěla bych se informovat, jaké je v této zemi riziko nákazy virem Zika či jinou nemoci? A dále jaké očkování bychom měli podstoupit? Po návratu bychom se chtěli pokoušet o miminko, tak nechceme zbytečně nic riskovat. Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, virus Zika se momentálně ve SAE nevyskytuje. Z očkování bude vhodná i vzhledem k plánované graviditě ochrana před virovou hepatitidou A+B a meningokokové meningitidě. Tyto nemoci se vyskytují nejen ve Spojených arabských emirátech ale i u nás.

Od: Pavel
8.1.2017

Cestuji v dubnu do Dominikánské republiky na dovolenou s cestovní kanceláří Fischer do hotelu v oblasti La Romana je potřeba očkování proti malárii?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, v žádné evropské zemí očkování proti malárii není k dispozici. Riziko nákazy malárií je v Dominikánské republice celoplošné, avšak nízké. Při pobytu v hotelovém komplexu v oblasti La Romana preventivní užívání tablet v rámci antimalarické chemoprofylaxe není nutné. Používejte však účinný repelent, případně pokud to bude možné moskytiéry nad postelí na noc a k tomu doporučuji i očkování alespoň proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu.

Od: Andrea
8.1.2017

Dobrý den, v listopadu jsme si koupili letenky na ostrov sv. Lucie v Karibiku. Nyní jsem zjistila, že jsem v 9tt těhotenství, odlet je za 10 dní. Doporučil byste mi letět? Pokud ne, nevíte, zda je možnost nějaké kompenzace u pojišťovny z důvodu vysokého rizika nakažení virem zika? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, cesty ženám v prvním trimestru gravidity obecně do exotických oblastí nedoporučujeme, to se týká i ostrova Sv. Lucie. A nejde jen o virus Zika. Pojištění je vždy individuální věcí, zkuste se však domluvit s cestovní kanceláří, jestli by Vám neumožnila změnu termínu a destinace. Např. v druhém trimestru by za stávající epidemiologické situace přicházela v úvahu cesta na Mauricius, Seychely nebo do Spojených arabských emirátů.

Od: Petra
4.1.2017

Dobrý den, chci vycestovat na 5 dní do Zanzibaru (klasická dovolená u moře v jednom resortu, žádné jiné cesty, výlety). Praha - Istambul - Zanzibar. Budu v 5 měsíci bezproblémového těhotenství. Měla bych se na něco očkovat? Je očkování proti žluté zimnici v tomto stavu vhodné? Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, očkování v těhotenství je možné proti černému kašli a chřipce. Ostatní vakcíny se standardně těhotným ženám neaplikují. Při uvedeném pobytu - přílet z Evropy bez cesty z ostrova na africký kontinent - není očkování proti žluté zimnici na Zanzibaru povinně vyžadováno. Používejte v průběhu pobytu repelent, vyhýbejte se syrové hlavně listové zelenině, nedostatečně tepelně zpracovanému masu, syrovým nebo polosyrovým plodům moře, nepasterizovaným mléčným výrobků, ovoci, kterého se...

Od: Petra
4.1.2017

Dobrý den, chystáme se v únoru/březnu do Thajska, ostrovy na Andamanské straně, budu v té době v 5 měsíci těhotenství. Jak velké je riziko nákazy virem Zika v suchém období? Doporučil byste cestu? Dále by mne zajímalo, zda jde o "novou" epidemii, nebo zde Zika byla vždy a nemluvilo se o ní, nebyla sledována (mám za sebou několikaletý pracovní pobyt v JV Asii, včetně prvního těhotenství, takže rizika znám, jen Zika je pro mne novinkou). Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, riziko nákazy horečkou Zika je aktuálně v uvedené oblasti velmi nízké až nulové. Používejte však přesto v průběhu pobytu účinný repelent. Horečka Zika se po desetiletí vyskytovala jen na omezeném území afrického kontinentu, až v posledních letech se rozšířila do Asie, Oceánie a následně i na Americký kontinent.

Od: Nikola
3.1.2017

Dobrý den, pane doktore. Chtěla jsem se zeptat jestli je nyní na Maledivách výskyt viru Zika. Na přelomu dubna a května tam chceme s přítelem odletět, ale snažím se otěhotnět, tak jestli je nějaké riziko kdybych byla už například ve 3.měsíci. Nebo jestli by to mělo nějaký vliv na následné snažení.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, momentálně na Maledivách aktivní přenos viru Zika zaznamenaný není. Absolutní jistotu však mít nemůžeme, jelikož je 80 % infekcí bezpříznakových a nezachytí se. I tito lidé bez zjevných problémů jsou však rezervoárem viru pro komáry, kteří tam přebývají. Používejte účinný repelent a nechte se přes otěhotněním očkovat alespoň proti virové hepatitidě A+B, případně i proti meningokokové meningitidě. Dovoluji si upozornit, že cestování těhotných žen v prvním trimestru gravidity do...

Od: Mária
2.1.2017

Dobrý deň, pred mesiacom som sa vratila z mesačnej cesty po JV Ázie. Po návrate som zistila že som tehotná, pravdepodobne som otehotnela v Thajsku. Mala by som postúpiť nejaké špeciálne vyšetrenia?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.1.2017

Dobrý den, pokud jste v zahraničí neměla žádné zdravotní problémy, nijaké specifické vyšetření absolvovat nemusíte, jen o svých cestách informujte svého gynekologa.

Od: Anna
2.1.2017

Dobry den, v kvetnu se chystame do Dominikanske republiky. Tehotna nejsem a tehotenstvi neplanuji v nejblizsich 2-3 letech. Hrozi nejake nebezpeci z pripadneho nakazeni virem zika? Dekuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.1.2017

Dobrý den, horečky Zika se ve vašem případě příliš bát nemusíte, v Dominikánské republice se však vyskytují i další komáry přenášené horečky, které mohou způsobit vážnější komplikace zdravotního stavu jako např. dengue, chikungunya a malárie. Používejte proto účinný repelent a absolvujte alespoň základní očkování.

31.12.2016

Dobrý den, letíme v první půlce března na Maledivy na lokální ostrov Huraa, 2 dospělí a 2 děti 10 a 13 let. Dočetla jsem se, že je zde riziko nákazy horečkou dengue. Prosím o info, zda v tomto období toto riziko hrozí a jak je velké. Moc děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.1.2017

Dobrý den, v suché sezóně je riziko nákazy velmi nízké. Přesto však v průběhu pobytu požívejte účinný repelent, např. Predator Maxx. Rozhodně doporučuji i preventivní očkování, jako minimum alespoň proti virové hepatitidě a zejména u dětí proti meningokokové meningitidě.

Od: Alena
31.12.2016

Dobry den, Jsem momentalne na dovolene v Thajsku a zjistila jsem, ze jsem tehotna. I pres pouzivani repelentu mne par komaru postipalo. Chtela bych po navratu absolvovat vysetreni na virus Zika v Ostrave. Muzete mi prosim napsat, jak dlouho se tento virus drzi v tele, tedy jak dlouho po nakazeni je jeste mozne jej testy zjistit? Ma to po 4 tydnech smysl nebo uz je pozde? A je nutne na vysetreni mit doporuceni lekare nebo clovek muze prijit sam? Dekuji. Alena

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.1.2017

Dobrý den, po uvedené době má význam virus neutralizační test z krve. Předpokládám, že výsledek bude u Vás negativní. I pokud by však byla zjištěna pozitivita, neznamená to, že musí dojít k poškození plodu. Jinak v krvi vydrží virus jen zhruba týden, v moči přes 20 dnů a ve spermatu až půl roku. Virus neutralizační test přinese věrohodný výsledek i po delší době od nákazy.

Od: Zuzana
28.12.2016

Dobrý den, v březnu odlétáme s partnerem na dovolenou do Dominikánské republiky. Chtěla jsem se zeptat, jaký je výskyt viru Zika v této oblasti. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.1.2017

Dobrý den, horečka Zika se v Dominikánské republice vyskytuje, všechny oblasti však nejsou přesně známé, protože 80 % infekcí je bezpříznakových. I tak však může nastat poškození plodu. Pokud nejste těhotná nebo neplánujete otěhotnět do 6 měsíců, horečky Zika se nemusíte obávat. Jen doplňuji, že na ostrově Hispaniola se vyskytují i horečky dengue, chikungunya a malárie. Používejte proto pečlivé účinný repelent a absolvujte alespoň základní očkování.

Od: Lucie
28.12.2016

Dobrý den, jsem v 9. týdnu těhotenství , s přítelem bychom chtěli na nějakou exotickou dovolenou v průběhu února 2017 (Kuba, Kapverdy, Dominikánská republika, Maledivy, Bali, Mauricius, ???) kdy už budu ve druhém trimestru. Můžete mi prosím doporučit nějaké destinace, které jsou nejvíce bezpečné vzhledem k různým virovým a infekčním onemocněním? Vzhledem k tomu, že mám diagnostikovanou roztroušenou sklerózu, ráda bych se i vyhnula případnému očkování. Děkuji za radu!

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.1.2017

Dobrý den, z uvedených destinací považuji za nejjistější Mauricius, následně potom Kubu. Virové hepatitidy nebo-li žloutenky se však vyskytují všude, musíte si proto hlídat bezpečné jídlo, vyhnout se konzumaci syrové zeleniny, hlavně listové, nejíst ovoce nakrájené cizím člověkem, vyhnout se nepasterizovaným mléčným výrobkům, nedostatečně upravenému masu a plodům moře, pouličním ovocným džusům, ledu do nápojů z neznámého zdroje. Důležitá je i pečlivá hygiena rukou. S cestou počkejte do...

Od: Denisa
28.12.2016

Dobry den, chystame se s pritelem na Borneo, kde procestujeme malajskou cast (Sarawak, Sabah + Brunej). Jake je tam aktualni riziko nakazy zikou? Informace se dosti lisi a nevim, cemu verit. Po navratu bychom radi pocali dite, takze se nechame otestovat - do jake doby po navratu nam musi byt krev odebrana? A s jakym lekarem to mame resit (praktikem, gynekologem?). Pokud budeme oba negativni, je tedy bezpecne mit miminko? Dekuji, s pozdravem.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.1.2017

Dobrý den, momentálně se horečka Zika na Borneu nevyskytuje, ale situace se může kdykoliv změnit. Bezpečná doba po návratu bez ohledu na možné projevy nemoci je 8 týdnů u ženy a až 6 měsíců u muže. Virus totiž vydrží ve spermatu mnohem delší dobu. Pokud tedy po návratu můžete vydržet 2 měsíce, bude stačit tzv. VNT test u přítele z krve. Ten provádí ve Zdravotním ústavě Ostrava, podívejte se na jejich webové stránky www.zuova.cz, technické věci jsou tam podrobně vysvětlené. Bude-li test...

Od: Robin
27.12.2016

Dobrý den, v tomto článku: http://www.etravel.cz/novinky/296-ockovani-do-zahranici jsem narazil na informaci, že na bali je velmi doporučeno očkování proti virové hepatitidě A, B, břišnímu tyfu a vzteklině. Je to opravdu nezbytné?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.12.2016

Dobrý den, očkování proti virovým hepatitidám A+B a břišnímu tyfu je základem do všech rozvojových zemí. Výskyt vztekliny na Bali je poměrně vysoký, hlavně u psů a opic. Právě opice v některých oblastech Bali číhají na návštěvníky přímo u některých hlavních turistických atrakcí, incidenty s nimi bohužel nejsou vzácné.

Od: Táňa
27.12.2016

Dcera leti s manželem a dětmi (3,6,9 let) do Snegalu. Jaké jim hrozí nákazy či jiná nebezpečí? Budou si vařit, stravovat a bydlet s místními obyvateli.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.12.2016

Dobrý den, zdravotních rizik v Senegalu je celá řada. Z očkování je základem vakcinace proti žluté zimnici, břišnímu tyfu, virové hepatitidě A+B (děti už typ B budou mít, pokud rodiče jejich bezplatné očkování neodmítly) a meningokokům, případně i proti vzteklině, zejména pokud plánují cestu na venkov. U děti je samozřejmostí celé pravidelné očkování, včetně pneumokokové vakcíny. V této zemi se vyskytuje i malárie.

Od: Petra
25.12.2016

Dobry den,v lednu bychom chteli letet na Kapverdy,jsem ve 4 tt,je tam vyskyt viru zika?dekuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
25.12.2016

Dobrý den, nákazu virem Zika bohužel nelze na Kapverdách vyloučit. Cestu na africký kontinent i do ostatních rozvojových zemí Vám v tak brzké fázi gravidity i kvůli jiným zdravotním rizikům nedoporučuji.

Od: Slavek
24.12.2016

V druhé polovině ledna 2017 cestujeme do Hondurasu. Hodláme zde navštívit oblast Copánu, ostrov Roatan, případně oblasti některého z národních parků. Ubytováni budeme v hotelu 4* v přímořské oblasti La Ceiba. Jsme očkování na žloutenku AB, břišní tyfus, žlutá zimnice, tetanus a další očkování z mládí. Jsme cestovatelé ve věku 63 a 53let. Proti kterým jiným tropickým nemocem vyskytující se v Hondurasu je třeba se buď naočkovat, případně preventivně chránit? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.12.2016

Dobrý den, z dalších vakcín přichází v úvahu ještě očkování proti pneumokokům a meningokokovým infekcím. V Hondurasu se vyskytuje i vzteklina. Standardně bude nutné hlídat si bezpečnou pitnou vodu a používat kvalitní repelent tak jako ve všech rozvojových oblastech subtropů a tropů.

Od: Jana
23.12.2016

Dobrý den, na březen máme naplánovanou dovolenou na Maledivách na obydleném ostrově Fehendhoo. Zjistila jsem však, že jsem těhotná (v březnu budu v pátém měsíci). Jak objektivně velká jsou případná rizika? Nemám bohužel žádná cestovní očkování (ani žloutenku). Bylo by třeba řešením použití moskytiéry na pláži?:) Nebo lze v mém případě uvažovat alespoň nad jinou bezpečnou destinací (např. Seychely, Mauricius)? Předem děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.12.2016

Dobrý den, druhý trimestr je sice k cestování nejlepším ze všech částí gravidity, cesta bez preventivního očkování však může představovat dost významné riziko. Uvedené destinace jsou na tom z hlediska výskytu infekčních nemocí podobně, hmyzem přenosných nákaz bylo v posledním období méně na uvedených afrických ostrovech. V případě, že se pro cestu rozhodnete, používejte pečlivě účinný repelent.

19.12.2016

Dobrý den, švagr letos koncem ledna odcestoval do Kambodži a má se vrátit v termínu mého porodu (začátek ledna 2017). Celá rodina ho bude chtít určitě vidět a proto jsme se chtěla zeptat, jak dlouho je vhodné aby on a lidé kteří se s ním sejdou nepřišli do kontaktu s novorozencem aby ho nenakazili nějakou nemocí. Děkuji. Zdeňka S.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
2.1.2017

Dobrý den, to záleží od mnoha okolností, které neuvádíte, např. v jakých oblastech Kambodže se zdržuje, jaké jsou jeho aktivity, preventivní očkování, případné zdravotní potíže v průběhu pobytu atd. Za smysluplný univerzální preventivní interval považuji dobu 8 týdnů.

Od: Lucie
18.12.2016

Dobry den,ziji dlouhodobe v Kanade a v lednu se chystam na mesicni cestu po Guatemale a Hondurasu. Nyni jsem si uvedomila, ze stredni Amerika patri take do oblasti s vyskytem Zika. Cestu tedy zvazuji rusit,protoze jsem 6 tydnu tehotna. Snazim se dohledat informace jak vysoka je pravdebodnost nakazeni se v techto statech,vim ze sance tu je vzdy,ale mam pocit ze ten vyskyt tu neni takovy jako napriklad v Brazilii. Take predpokladam ze v lednu a v unoru kdy neni obdobi destu neni vyskyt komaru...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
2.1.2017

Dobrý den, virus Zika se v uvedených zemí vyskytuje. Pravdou je, že v Brazílii je výskyt horečky Zika vyšší než ve Střední Americe a stejně tak to, že je suchá sezóna. Na druhou stranu stojatá voda se tam jako potenciální líhniště nepochybně vyskytuje a musíme si uvědomit, že 80 % případů Zika je bezpříznakových, o všech oblastech výskytu proto nevíme. Cestu do uvedeného regionu bych Vám zejména na začátku gravidity pro jistotu nedoporučil. Zika se desítky let vyskytovala jen na africkém...

Od: Maria
7.12.2016

Dobrý den syn sa vrátil z Dominikanskej rep. omylom sa napil vody z vodovodu. Teraz trpí silným nočným potením, má hnačku, bojí sa že má nejakého parazita. Čo odporúčate, aké vyšetrenie, alebo má len stres z toho, čo všetko si už prečítal o ochoreniach z tejto oblasti ?? Ďakujem za odpoveď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
2.1.2017

Dobrý den, doporučuji synovi navštívit svého praktického lékaře, který zajistí příslušné vyšetření krve a stolice. Pití kohoutkové vody se v dané zemi nedoporučuje, může být totiž kontaminována. V úvahu přichází desítky patogenů, další diagnostická nebo terapeutická úvaha by proto měla být založená na uvedeném relevantním vyšetření.

6.12.2016

Dobrý deň, prosím Vás, prečo sa odporúča po návrate z krajiny, kde sa vyskytla Zika, počkať s počatím dieťaťa 6 mesiacov? prečo nie kratšie, či dlhšie? a v prípade nákazy Zikou, určite sa po 6 mesiacov nemusíme ničoho obávať pri pokusoch o dieťa, aby plod nebol poškodený? Ďakujem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
7.12.2016

Dobrý den, podle dosavadních zkušeností nelze vyloučit, že u části nakažených se virus Zika uvolňuje do spermatu až 6 měsíců po nákaze. Akutní infekce přitom může být mírná nebo bezpříznaková. V krvi se virus Zika obvykle vyskytuje jen 1 týden a v moči jen cca 3 týdny. Ve spermatu vydrží nejdéle.

Nejčtenější dotazy
29.11.2016

Dobrý den, před necelým týdnem jsme se vrátili z dovolené v Thajsku, ve kterém se již virus Zika objevil. Ačkoli jsem nezaznamenala žádné příznaky nákazy viru, ráda bych se preventivně nechala vyšetřit. Je to možné, porvádí se preventivní vyšetření? Pokud ano, poradíte mi prosím, kde by mě mohli vyšetřit? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
1.12.2016

Dobrý den, pokud nejste těhotná nebo neplánujete do půl roku počít dítě, vyšetření na horečku Zika nemá smysl. Pokud jste gravidní nebo těhotenství v brzké době plánujete, je vhodné absolvovat vyšetření krve virus neutralizačním testem, který provádí ve Zdravotním ústavě v Ostravě. Technické detaily najdete na adrese www.zuova.cz

Od: Pavla
30.10.2016

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jsem nyní ve 4 měsíci těhotenství a manžel odjel do Italie konktrétně Lago di Garda. Mám se obávat,že by se zde ještě nyní v říjnu mohl nakazit virem Zika?Děkuji za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
7.11.2016

Dobrý den, pokud jde o Ziku nebo další nemoci, riziko je všude v EU podobné. Zika zatím v Evropě endemická není.

25.11.2016

Dobrý den, chci si splnit svůj životní sen dovolenou na Kubu a zároveň jsem zjistila že jsem těhotná.. Je tato cesta pro těhotné ženy vhodná? Doporučil by jste mi nějaké opatření ji a na co bych si měla dát pozor..

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
1.12.2016

Dobrý den, dosud bylo na Kubě zaznamenaných jen velmi málo případů nákazy virem Zika. I když pravděpodobnost infekce je blízká nule, absolutně žádné riziko Vám nikdo garantovat nemůže. Používaní repelentu bude v průběhu pobytu nezbytné. Dávejte si rovněž pozor na tepelně neupravené jídlo, nepasterizované mléčné výrobky a hlídejte si pitnou vodu a led do nápojů.

10.10.2016

Dobrý den, jsem ve 24 týdnu těhotenství. Za dva týdny se chystáme s přítelem na dovolenou na Madeiru. Nyní jsem se vyděsila při zjištění výskytu viru Zika na ostrově. Prosím, jak velké je riziko nákazy tímto virem? Ne/doporučil byste nám vycestovat? Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.10.2016

Dobrý den, riziko nákazy je velmi nízké až nulové. Na Madeiře se vyskytuje komár Aedes albopictus schopný přenášet virus Zika, k endemizaci nemoci na tomto ostrově stejně jako jinde v Evropě však zatím nedošlo. Přesto v průběhu pobytu používejte repelent. Situace se ještě do příchodu zimního období může změnit.

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Horečka dengue ohrožuje Čechy! Počet...

Vysoká teplota s třesavkou, kožní vyrážka,...

Už vás nebaví mrazivé počasí? Vyrazte...

Exotická dovolená v zimě už není výsadou pouze...

Láká vás Indie? Bez pojištění a...

Exotická koření, bazary, posvátná řeka Ganga,...