Poradna lékaře

Položit dotaz

* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
Kam cestujete: 
Týká se nemocí: 
* Kontrolní kód (opište): 
Položit dotaz Dotazy a odpovědi
19.7.2017

Dobry den, chci se zeptat, zda je mozne ze zemi stredni Ameriky a Karibiku vybrat tu nejbezpečnější stran pripadneho těhotenství. Snazime se jiz pres dva roky neuspesne a radi bychom ten cas - kdyz uz jsme nechtene bez deti - vyuzili alespon k cestovani. Soucasne si vsak nechci zablokovat cestu k poceti na pul roku, napr.kvuli Zika ve spermatu...dle mapy vyskytu mi to prijde prast jako uhod...chteli bychom nekterou z destinaci Kostarika, Nikaragua, Kuba, Panama, Guatemala. ( Honduras a San...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
19.7.2017

Dobrý den, přenos Zika je dynamická záležitost, která se může v závislosti na mnoha faktorech poměrně rychle změnit. Navíc o 80% případech nevíme, protože probíhají bez příznaků, mohou se však podílet na přenosu viru do nových oblastí. Vyšší nadmořské výšky nad 2500 metrů jsou obvykle prosté komárů přenášejících nebezpečné nemoci. Případně zvažte oblasti v jiné části světa, kde se Zika nevyskytuje, jako např. Mauricius, Seychely nebo Spojené arabské emiráty.

Od: Lucie
19.7.2017

Dobrý den, plánujeme v září vycestovat na Kubu. Nicméně mě ihned po návratu nás čeká IVF cyklus - jaké je nebezpečí nakažení virem Zika? Je rozumné tam jezdit, když plánujeme těhotenství?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
19.7.2017

Dobrý den, riziko nákazy je na Kubě nízké, 80 % případů horečky Zika je však bezpříznakových (přesto ale může dojít k ohrožení plodu) - o všech místech výskytu této nemoci proto nejsou k dispozici spolehlivé údaje. Po návratu bych počkal alespoň 8 týdnů a na místě používejte účinný repelent, např. Predator Maxx. Případně vycestujte do oblasti, kde se Zika nevyskytuje, jako např. Mauricius, Seychely nebo Spojené arabské emiráty.

19.7.2017

Dobry den, dcera je momentálně v Recku v Heraklinu a ma tam velike potize a my jsme tady uz bezradní.Po prvnim dnu pobytu v noci celou noc prozvracela,druhy den rano ji hodne bolela hlava a bylo ji celkove spatne.Treti den se pridala bolest bricha a nechutenstvi,takze skončila u lekare a dostala kapacku na 45 minut.Po kapacce se ji ulevilo,ale jen na par hodin.Nemuze skoro jist,je unavena...prosim poradte co by to mohlo byt?Krev ji nikdo neodebral,jen ji byl zmeren tlak a teplota,to bylo v...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
19.7.2017

Dobrý den, u těchto potíží existuje kompletní terapeutický postup, záleží to od mnoha skutečností a detailů, které neuvádíte. Odběr krve a případné SONO břicha bych považoval za absolutní základ. Pokud neměla horečky, mohlo se jednat o intoxikaci z jídla, která časem odezní.

Od: Beáta
17.7.2017

Dobrý den, v druhé polovině srpna jedeme do Singapuru a na Borneo, včetně pralesa. Jsem v prvním trimestru, partner si obnovuje očkování proti tetanu po více než 20 letech. Zvažujeme očkování proti žloutence. Považujete je za nutné? Případně považujete za nutné nějaké jiné (břišní tyfus)? Děkuji! BN

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
17.7.2017

Dobrý den, v prvním trimestru těhotenství bohužel není ochrana očkováním možná, i později v graviditě se očkuje v podstatě jen proti chřipce v její sezóně a proti černému kašli. Hlídejte si bezpečnost jídla, pitné vody, nápojů a nezávadnost ledu. Nezbytností bude v obou destinacích účinný repelent. Musím však poznamenat, že kvůli přítomným rizikům tato cesta v prvním trimestru není úplně vhodná. Z očkování by jinak byla základem vakcinace proti virovým hepatitidám a břišnímu tyfu.

Od: Jitka
16.7.2017

Dobrý den, rádi bychom jeli na začátku listopadu do Dominikanské republiky nebo Zanzibaru. Jedná se o dovolenou v resortu + nejaky poznavací výlet. V cestovce nám řekli že očkování není v současné době potřeba...:0/Máme využít nějaké aspoň základní očkování jestli ano jaké? Děkuji za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
16.7.2017

Dobrý den, pro obě destinace je základem očkování proti virovým hepatitidám a břišnímu tyfu. Snaha o bagatelizaci ochrany zdraví očkováním ze strany některých CK zaznamenáváme poměrně často, aby náhodou kvůli určité investici navíc jejich klienti nezměnili názor na zakoupení zájezdu. Nakonec, s epidemiemi virové hepatitidy A se občasně potýká i ČR, nemluvě o DR či Africe. K tomu bude základem účinný repelent.

14.7.2017

Prosím můžete mi odpovědět je li Španělsko aktuálně země VZTEKLINY PROSTÁ?? hlavně oblast okolo MALAGY a Andalúzie?? je potřeba se očkovat? Děkuji za odpověď. Fučíková

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
14.7.2017

Dobrý den, ve Španělsku vzteklina není již delší dobu registrována u psů a domácích zvířat. Ve volné přírodě se teoreticky virus vztekliny vyskytnout může, zejména u netopýrů. Preventivní očkování není kvůli nízkému riziku u běžného turistického pobytu nezbytné, pokud nejde o rizikovou pracovní expozici nebo specifický koníček, např. u speleologů.

13.7.2017

Dobrý den, jsem ve 13 tt těhotenství a příští týden bychom chtěli s manželem letět na Mallorcu. Prosím Vás o informaci jaké je zde riziko nakažení virem zika popřípadě jiné onemocnění pro těhotné? Pokud není Mallorca vhodná destinace uvažujeme o Řecku. Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.7.2017

Dobrý den, v Evropě nákaza virem zika zatím nehrozí, z pohledu této nemoci a Vaší gravidity je cesta možná do obou zemí.

9.7.2017

Dobrý den , ráda bych se zeptala ,zdali je vhodné cestovat s dětmi na Maledivy ,Jsou ve věku 11 až 15 let. Bojím se tamní úrovni , kdyby někdo potřeboval nutnou pomoc. Děkuji za odpověd

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
9.7.2017

Dobrý den, Maledivy jsou relativně bezpečnou destinací a Vaše děti jsou již dost velké, aby to zvládly. Samozřejmě v případě závažných akutních problémů může být vysoce specializovaná péče dost daleko, ty se však neštěstí vyskytují jen velmi vzácně.

4.7.2017

Dobrý deň, prosím o informáciu chceli by sme s priateľom cestovať na prelome júla a augusta buď do Mexika alebo na Bali lenže plánujeme rodinku. Nie som ešte tehotná, aké je riziko nákazy? Respektíve co odporúčate? Ďakujem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
4.7.2017

Dobrý den, ideální by bylo počkat s otěhotněním cca 4-6 týdnů po návratu z cest. V obou uvedených oblastech se vyskytují nemoci, které by mohly negativně zasáhnout do vývoje plodu v prvním trimestru gravidity.

Od: Dáda
1.7.2017

Dobry den, dnes se vracime z Chorvatska (Makarská riviéra) a snazime se o miminko. Oba mame par stipancu. Pokud by se mi povedlo zde (nebo v nejblizsi dobe) otehotnet, je nejake riziko viru Zika a nasledne mikrocefalie? Dekuji za odpoved

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
1.7.2017

Dobrý den, riziko nákazy horečkou zika zatím v Evropě nehrozí. Nemusíte mít obavy.

29.6.2017

Dobrý den, máme třítýdenní miminko. Dnes nás navštívil poprvé tchán a zdržel se necelou půlhodinu. Včera se vrátil z třítýdenní cesty po Peru. Máme se bát případné nákazy miminka? Uvědomili jsme si to až teď. Předem děkuji za odpověď. Kadlec.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
29.6.2017

Dobrý den, pokud nemá projevy nemoci a ani neměl potíže na cestách, obávat se nemusíte.

29.6.2017

Dobrý den, mám takový dotaz ohledně viru zika. Jsem ve 21. - 22. tt a chodím stále do práce. Během dne jsem běžně v kontaktu se svými spolupracovníky. Jedním z nich je i kolegyně, co má syna, který se před týdnem vrátil z oblasti, kde se vyskytuje tento vir. 6 dni po jeho návratu se u něj objevily příznaky jako zvýšena teplota až horečka, zánět spojivek o vyrážce nevím. Jelikož je s ním má kolegyně denně ve styku a během pracovní doby i se mnou, nehrozí mi riziko přenosu například slinami...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
29.6.2017

Dobrý den, obávat se nákazy horečkou Zika tímto způsobem nemusíte. Běžným kontaktem ani sekrety dýchacích cest se virus prakticky nepřenáší.

27.6.2017

Dobrý den, v září bychom rádi letěli na dovolenou k moři, pravděpodobně do Řecka nebo Itálie. Budu ve 22.-23. týdnu těhotenství. Zeptala jsem se svého gynekologa, zda v tom nevidí problém (těhotenství probíhá bez komplikací) a dostalo se mi odpovědi, že pokud nebudu mít v tu dobu termín návštěvy u lékaře, můžu odjet. Mám tomu rozumět tak, že jakmile mi kterýkoliv z lékařů dá termín, nesmím si říct o jiný z důvodu nepřítomnosti v republice v rámci dovolené? Předem velmi děkuji za odpověď...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.6.2017

Dobrý den, s lékařem bude případná domluva termínu snad možná mimo termín Vaší dovolené. Odjezdu do zahraničí to nemusí bránit.

14.6.2017

Dobrý den pane doktore,mám 4 měsíční miminko.Chystame se jet autem na dovolenou do Chorvatska.Jedeme i z cestou na 8 dní.Maly je ale zatím neockovany.Budeme samozřejmě používat to největší číslo krému na opalování,budeme ve stínu a budeme používat balenou vodu z ČR.Melo by to být v pořádku ?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
14.6.2017

Dobrý den, bylo by samozřejmě lepší, kdyby bylo dítě očkované dle očkovacího kalendáře platného v ČR hexavakcínou, alespoň prvními 1-2 dávkami, případně doplněného o pneumokokovou a meningokokovou vakcínu. Nepíšete, kdy odjíždíte ani kam přesně jedete v Chorvatsku, stejně tak nemám informaci v jakých podmínkách to bude. Snažte se dítě chránit před bodavým hmyzem, alespoň přírodními látkami a sítěmi. Cesta je však určitě možná.

Od: Nikola
12.6.2017

Dobry den, minulou stredu jsem me 4lete dceri nasla prvni pupinek (plane nestovice). 3dny mela zvysenou teplotu. Od vcerejska uz je bez teplot a pupinky zasychaji. Pristi pondeli 19.6. mame letet k mori. Porad vaham jedtli to neni moc brzy..co myslite?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
12.6.2017

Dobrý den, v momentu, kdy zaschne poslední puchýřek (vezikula) již pacient není infekční a cesta k moři je možná. Přesto bych omezil pobyt na přímém slunci.

6.6.2017

Dobrý den, na konci června se chystáme do Keni. V plánu jsou 2 dny Nairobi, 2 dny safari a 3 dny na pláži. Zároveň ale plánujeme s manželem miminko. Je v tomto případě nutná antimalarická profylaxe? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.6.2017

Dobrý den, pro absolutní jistotu byste měli po příjezdu do Nairobi začít užívat jedno balení Malarone, jednu tabletu denně s jídlem a celé 12 tabletové balení dobrat. Mají se totiž užívat i 7 dní po opuštění rizikové oblasti. Z očkování je základem vakcinace proti virové hepatitidě A+B, břišnímu tyfu a pro jistotu vzhledem k plánované graviditě i proti meningokokům (A,C,Y,W). S otěhotněním by přesto bylo lepší cca 2 měsíce po návratu počkat, i kvůli jiným případným patogenům.

5.6.2017

Dobrý den, Máme zakoupenou dovolenou v Dominikánské republice. Poté jsem otěhotněla. Nyní jsem ve 4. měsíci těhotenství a za měsíc bychom měli na danou dovolenou odletět. Mám obavy z možnosti nákazy virus Zika a jiných. Chtěla jsem se zeptat zda, je aktuálně tato destinace v Punta Cana ještě riziková. Předem děkuji za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.6.2017

Dobrý den, při pobytu v hotelovém rezortu v Punta Cana bez výletu mimo turistický komplex je pravděpodobnost nákazy nízká, absolutně ji však vyloučit nelze. Ani při pečlivém používání repelentu. V Dominikánské republice se navíc vyskytují i další nemoci přenášené komáry s denní aktivitou jako např. dengue a chikungunya. Místy dokonce i malárie. Nebylo by možné domluvit s CK změnu destinace např. na Mauricius?

5.6.2017

Dobrý deň, chceli by sme ísť na exotickú dovolenku s rodinou, rozmýšľame nad: Kuba, Dominikánska rep., Martinik, Puerto Rico, Barbados, Havaj, Zanzibar. Pôvodne sme mali v pláne Karibské ostrovy, avšak kvôli Zike je tu obava. Aký teda je stav nákazy? Čo sa týka očkovaní, všetci sme zaočkovaní na hepatitídu B. Je nutné doočkovať aj hepat.A a brušný týfus? Po akej dobe od podanie očkovania je možné vycestovať? Ešte by som chcela doplniť, že ja som zaočkovaná navyše Cervarixom na HPV. A jedna...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.6.2017

Dobrý den, pokud neplánujete do půl roku po návratu těhotenství, nejste aktuálně těhotní a pokud nemá cestující osoba s nefrektomii (nebo jiný člen skupiny) imunodeficit, nemusíte se horečky Zika bát. Repelent však bude i tak nutné používat pečlivě, zejména kvůli horečce dengue. Uvedené destinace jsou po zdravotní stránce poměrně bezpečné. Virová hepatitida A je absolutním základem prakticky pro celý svět, riziko břišního tyfu je nízké v zámořských evropských a amerických územích. Vakcíny...

4.6.2017

Dobrý den, chystáme se v polovině července na svatební cestu, kde bychom rádi začali pracovat na miminku. Rozhodujeme se mezi Kubou a Thajskem. Která destinace je bezpečnější pro případné početí (virus zika apod.) Děkujeme za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.6.2017

Dobrý den, na Kubě byl v nedávné minulosti zachycen virus Zika, Thajsko zase mělo letos místy problémy s horečkou dengue. Doporučoval bych např. Mauricius nebo Spojené arabské emiráty, kde tyto zdravotní problémy v poslední době neměli.

2.6.2017

Dobrý den, vrátili jsme se s manželem po 14 dnech na Floridě (Miami, Key West) rádi bychom začali pracovat na miminku, ale máme strach zda jsme se tam nenalazili virem zika, oba jsme se vratili s poštípáním. Příznaky nemáme. Je možné že bychom ziku měli i bez příznaků? Je případně možné si nechat udělat test hrazený pojišťovnou? Děkuji moc za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.6.2017

Dobrý den, pokud nemáte zdravotní potíže ani jste je neměli, nelze očekávat úhradu zdravotní pojišťovny. Nákaza virem Zika může být bezpříznaková a přesto může dojít k poškození plodu, samozřejmě taky nemusí, což je určitě pravděpodobnější. Pokud chcete mít absolutní jistotu, počkejte 8 týdnů, což je bezpečný interval u ženy a následně se může manžel nechat testovat na VNT za samoúhradu. Další možností je počkat 6 měsíců bez testování anebo se můžete rozhodnout to zkusit risknout bez čekání...

Od: Karina
23.5.2017

Dobrý den, jsem ve 13. týdnu těhotenství a chtěli bychom s manželem v tomto 2.trimestru letět letadlem na Sicílii (popř. jiné oblasti Itálie) či do Řecka. Prosím je zde nulová pravděpodobnost nákazy virem zika anebo zde nákaza hrozí? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.6.2017

Dobrý den, zatím se v Evropě horečka Zika nevyskytuje. Věřím, že to tak i zůstane, i když vzhledem k tomu, že v přímořských oblastech žije komár Aedes tygrovaný dočasnou endemizaci vyloučit v teplé sezóně nelze. Momentálně je tam v tomto ohledu bezpečno, přesto však používejte mimo pláže účinný repelent.

Od: Eva
20.5.2017

Dobry den,v srpnu bychom radi navstivili Maledivy.V te dobre bych mela byt v 30.tydnu tehotenstvi,mohu se Vas zeptat,jaka jsou zde zdravotni rizika (napr.aktualni vyskyt ZIKA virus,malarie)? Pripadne,jakou exotickou destinaci byste doporucil? Uvazuji jeste o Madagaskaru,Seychelach? Moc dekuji za odpoved.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.6.2017

Dobrý den, na Maledivách se malárie nevyskytuje, v minulosti však byly hlášené případy horečky dengue i Zika, a protože na místní reporting není možné se vždy spolehnout, doporučil bych jako první volbu Seychely. Madagaskar kvůli malárii a dalším nemocem určitě v těhotenství ne.

Od: Soňa
19.5.2017

Dobrý den, v polovině června se chystáme s rodinou na jih Chorvatska kousek od Makarské, nyní jsem zjistila, že jsem gravidní. Minulá léta jsem tam byli v tomto období hodně poštípáni komáry, jaké je prosím riziko nákazy od komárů v této oblasti a mohu být klidná co se týče víru Zika?Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
30.5.2017

Dobrý den, v průběhu pobytu určité používejte účinný repelent, např. Predator Maxx, případně i repelent do zásuvky na noc. Alternativou je i použití moskytiéry nad postel. Horečka Zika momentálně v Evropě endemická není a i když se v přímořských oblastech vyskytuje komár schopný ji přenášet, doufáme, že na území našeho kontinent nebude zavlečena. Létající bodavý hmyz je tam však schopný přenést i jiné původce nákaz, proto ten repelent.

19.5.2017

Dobrý den, po návratu z 3 týdenní dovolené na Seychelách na přelomu dubna a května jsem zjistila že jsem během dovolené otěhotněla, tedy jsem byla během dovolené v 1 a 2 týdnu těhotenství od otěhotnění (tj. 2-3tt těhotenství). Očkovaná jsem byla proti Hepatitidě A,B, tetanus, meningokok, klíšťová encefalitida. Používala jsem repelent Predator, rovněž několi repelentů do zásuvky v hotelu (5*), přesto došlo k pokousání hmyzem, druh se mi nepodařilo zaznamenat - pravděpodobně malé mouchy, možná...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
30.5.2017

Dobrý den, stačí běžné krevní vyšetření, které by objevilo např. zánětlivé aktivity v těle, ani tak by to však rozhodně nebyl důvod k ukončení těhotenství. Pokud jste v průběhu pobytu ani po návratu neměla zdravotní problémy, nemusíte ani pátrat po specifických diagnózách typu leishmaniózy. Seychely patří po zdravotní stránce k bezpečnějším destinacím. Podle mého názoru nemusíte mít obavy.

Od: Monika
14.5.2017

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké parazity si nejčastěji člověk může přivést z Namibie. Náš pobyt byl 14 denní, přelom listopad prosinec 2017, procestovali jsme nejzajímavější oblasti, včetně dvou denního pobytu v NP Ethosha. Můj problém - svědění kůže. Po škrábáni se objeví malinké pupinky. Intenzita svědění neni stejná. Treba týden klid, pak znovu. Bohužel se potvrdilo zvýšení eozinofilů. Jaterní testy jsou zatím v normě. Mohu Vás tedy požádat o alespoň písemnou konzultaci? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
30.5.2017

Dobrý den, nemáte žádné jiné problémy jen svědění kůže? Měla jste nějaké zdravotní problémy v průběhu pobytu? Pomáhají na svědění léky na alergii? Zkusila jste je užívat dlouhodobě? Máte zvýšené IgE? Jsou na kůži i nějaké jiné projevy?

12.5.2017

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně viru Zika. V polovině listopadu minulého roku jsem otěhotněla. V lednu letošního roku, tchýně odcestovala za svým synem do Švýcarska, kde žije, syn celý prosinec minulého roku cestoval po Jižní Americe a ona se s ním osobně setkala zhruba dva dny po jeho příjezdu domů, kde s ním pobývala více jak týden. Od té doby se s ní, já a přítel, nestýkáme, protože máme strach, že by mě mohla nakazit a ohrozit tak ještě mé nenarozené dítě. Ještě se nám...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
30.5.2017

Dobrý den, z člověka na člověka se horečka Zika běžně nepřenáší. Přenos je možný jen přes komáry, dále pohlavním stykem (případně transfuzí) nebo z matky na dítě. Nemusíte mít obavy.

Od: Monika
11.5.2017

Dobry den, v cervnu jedu na 2 tydny cestovat New York-Washington DC-Toronto-Montreal-Boston, hrozi v techto oblastech nakazeni virem zika? Koncem leta se chceme zacit snazit o miminko, je nejaka moznost se po navratu nechat otestovat,abych mela jistotu,ze nejsem nakazena? Staci po navratu pockat 3 mesice? Dekuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
30.5.2017

Dobrý den, v uvedených oblastech se aktuálně horečka Zika nevyskytuje. U ženy je bezpečný interval od návratu k otěhotnění 8 týdnů.

11.5.2017

Dobrý den pane doktore, v létě odlétáme na Borneo. Poradíte, prosím, jaké očkování je opravdu nutné? Děkuji za informaci, GP

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
30.5.2017

Dobrý den, bez jakýchkoliv uvedených detailů je základem očkování proti virové hepatitidě A+B a ideálně i proti břišnímu tyfu. Zbytek případně podle individuálních rizikových faktorů. Velmi důležitý bude účinný repelent.

Od: Iveta
10.5.2017

Dobrý den, chtěli bychom s manželem vycestovat ještě do exotiky. V tuto chvíli jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Samozřejmě bych let nechala na II. trimestr. Jaké země jsou z hlediska mého těhotenství bezpečné? Srí Lanka, Kuba, Bali, Maledivy, Mauricius, Dominikánská republika? Předem děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.5.2017

Dobrý den, z hlediska pravděpodobnosti nákazy vychází z uvedených destinací aktuálně nejlépe Mauricius. Samozřejmě i tam je nutné dodržovat základní preventivní opatření, včetně repelentu.

8.5.2017

Dobrý den, jsem v 6tt těhotenství a zpětně jsem si dopočítala, že byl přítel před 5,5 měsíci v rizikové oblasti výskytu viru Zika (konkrétně Florida). Myslíte, že je to problém? Jak bych teď měla postupovat a jestli to tedy vůbec mám řešit. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.5.2017

Dobrý den, pokud přítel neměl zdravotní problémy, např. příznaky virózy s vyrážkou a/nebo se zarudnutím očí, považoval bych riziko Vaší nákazy od partnera za velmi nízké. Řešit to teď podle mého názoru nemusíte. I kdyby jste byla na protilátky pozitivní, což nepředpokládám, nebyl by to důvod k přerušení těhotenství. Informujte však o této skutečnosti svého gynekologa, aby rozměry plodu pečlivě hlídal.

6.5.2017

Dobry den, s manzelem se chystame v cervnu do Italie a zaroven planujeme tehotenstvi. Chtela bych se zeptat jak velke je zde riziko nakazy virem Zika? Dekuji za odpoved

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.5.2017

Dobrý den, v Evropě virus Zika momentálně není, přesto však kvůli jiným nemocem přenášeným bodavým hmyzem používejte repelent, hlídejte si nezávadnou pitnou vodu, včetně ledu do nápojů, nekonzumujte nedostatečně tepelně upravené maso ani plody moře a nepasterizované mléčné výrobky.

Od: Renata
5.5.2017

Dobrý den, 15.4. jsem se vrátila z Bornea, 20.4. jsem dostala horečky, měla jsem zanícený puchýř na patě. Nemohla jsem se na nohu postavit. V noci jsem měla ibalgin a do rána horečka zmizela a noha se velmi zlepšila. 21.4. odpoledne jsem opět dostala vysoké horečky (přes 39,5). Odjela jsem do nemocnice. Horečky prý nemohl vyvolat puchýř na patě a kvůli návratu z Bornea mě hospitalizovali na infekčním odd. Celou dobu jsem měla zvýšenou teplotu a jednou denně jsem pokaždé dostala horečku. Testy...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.5.2017

Dobrý den, testovali u Vás protilátky na virus dengue? Odběr na malárii je nutné udělat v horečnaté fáze nemoci. Bylo to splněno? Co ukázal Váš základní krevní test? Byly nějaké parametry mimo normu? Žádné jiné zdravotní problémy s výjimkou horečky a puchýře nebyly? Průjem apod.?

Od: Zdenka
3.5.2017

Dobry den, dcera je ve 4. tydnu tehotenstvi a mame zaplacenou dovolenou na Kubu na pristi tyden. Poradte prosim jak se chovat a zda je tam hlasena v tuto chvili zika. Dekuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.5.2017

Dobrý den, cestování v prvním trimestru může představovat pro plod riziko i z mnoha jiných důvodů než jen horečka Zika. Záleží i od toho, jestli byla dcera před otěhotněním očkována např. proti virové hepatitidě. Teď už to v těhotenství doočkovat nepůjde. Zdravotní problémy samozřejmě na cestě mít nemusí, ale taky může. V minulosti se horečka na Kubě vyskytla, teď je riziko nákazy nízké, zejména při použití repelentu.

Od: Ida
27.4.2017

Dobrý den pane doktore, plánujeme s přítelem cestu na Jamajku začátkem června. Během srpna se chceme začít snažit o miminko. Nechce se nám však čekat doporučeného půl roku. Jaká je zde aktuální situace s virem Zika popř. horečkou Dengue. Zvažovali jsme letenky na Mauricius, který doporučujete, ale jsou jedno tak drahé. Moc děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.5.2017

Dobrý den, virus Zika se na Jamajce vyskytuje. Momentálně sice není epidemický stav, ale situace se může kdykoliv změnit. Může se reaktivovat endemická lokalita nebo se jednat o import z jiné země. Navíc o 80 % infekcí nemáme přehled protože probíhají bez příznaků. Můžete to vyřešit tak, že po návratu počkáte 8 týdnů, což je bezpečná doba pro ženu a partner se nechá testovat.

Od: Libor
26.4.2017

Dobrý den, jaká očkování jsou prosím doporučena do Mexika? Pojedu s cestovní kanceláří na poznávací zájezd. Mám Crohnovu chorobu, takže kvůli medikaci (imunosupresivům) nemůžu živé vakcíny. Jsou i nějaká další doporučení ohledně zdravotních rizik v Mexiku? Repelenty, moskytiéry apod. takže Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, záleží od toho, které oblasti navštívíte, jak dlouho tam budete, jak se budete stravovat i od plánovaných aktivit. Základem pro Mexiko je očkování proti břišnímu tyfu a virové hepatitidě A+B, což jsou neživé vakcíny, k tomu účinný repelent a probiotika.

Od: Jana
26.4.2017

Dobrý den, na začátku června máme s přítelem naplánovanou dovolenou na Madeiru. Nicméně jsme právě zjistili těhotenství. V té době budu cca v 10 tt. Mohu se zeptat jaké je aktuální riziko nakažení virem Zika v této destinaci? Vzhledem k tomu, že se jedná o první trimestr jak velká jsou v této destinaci rizika. Máme dovolenou raději zrušit? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, vzhledem k tomu, že na Madeiře je endemický druh komárů Aedes aegypti, hlavní přenašeč horečky dengue a horečky Zika, lepší by bylo této oblasti se v prvním trimestru vyhnout. V současnosti tam sice neprobíhá epidemie, ale to se může kdykoliv změnit.

26.4.2017

Dobrý den, příští týden letíme na dovolenou na Floridu (Miami Beach). S partnerem se snažíme otěhotnět a nikde se nám nedaří najít adekvátní informace o současné situaci viru Zika. Je to tam nebezpečné? Případně pokud by došlo k nakažení a nebyla jsem těhotná, je nějaká doba po kterou bych neměla otěhotnět? Předem moc děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, situace s horečkou Zika je na Floridě momentálně na úrovni velmi nízkého až nulového rizika nákazy. Používejte však i přesto přes den účinný repelent. Z hlediska odstupu od možné nákazy virem Zika směrem k otěhotnění se doporučuje u ženy 8 týdnů a u muže až 6 měsíců kvůli možné delší perzistenci viru ve spermatu. Zkrátit tuto dobu je možné za podmínky negativního výsledku virus neutralizačního testu, který provádí z krve ve Zdravotním ústavu Ostrava - viz www.zuova.cz.

24.4.2017

Dobrý den, jsou nějaká zdravotní rizika při dovolené na Madeiře ve 12-13tt? Děkuji Veronika

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, Madeira je jediné místo v Evropě, kde žije endemicky komár Aedes aegypti, hlavní přenašeč horečky Zika a dengue. V roce 2017 je tam zatím situace klidná, situace se ale může z týdne na týden změnit. Pokud ještě nemáte cestu/zájezd/letenku zaplacenou, doporučil bych spíše Azorské nebo Kanárské ostrovy, případně Baleáry.

Od: David
24.4.2017

Dobrý den, včera jsem dojel z dovolené ze Srí Lanky a už asi 4 dny mě trápí, že původně malá ranka na kotníku mi zahnisala a kotník mám opuchlý a bolestívý. I když jsem ránu několikrát desinfikoval, pořád mi na ni sedaly malé mušky a až poté kotník otekl (to byla otázka asi půl dne). Rád bych se zeptal, zda mám zatím počkat, jestli se infekce "nevyléčí sama" nebo zda doporučujete zajít na nějakým odborníkem, popř. na které oddělení? předem děkuji za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, v první řadě navštivte svého praktického lékaře, je pravděpodobné, že Vám nasadí antibiotickou léčbu. To bych Vám doporučil bez zbytečného prodlení. Pokud to lékař primární péče uzná za vhodné, doporučí Vás následně do nejbližší ordinace infekční medicíny.

Od: Aneta
24.4.2017

Dobrý den, začátkem června se chystáme s přítelem na Krétu. Minulý týden jsem však zjistila, že jsem těhotná a pokud vše dobře dopadne, tak v době dovolené budu cca ve 13tt. Chtěla jsem se zeptat, jestli je tato destinace bezpečná, především co se týká viru Zika nebo jestli je lepší dovolenou zrušit? Předem moc děkuji za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, dovolená na Krétě by měla být v druhém trimestru po zdravotní stránce velmi málo riziková. Cesta je určitě možná. Používejte účinný repelent a vyhýbejte se nedostatečně tepelně zpracovanému masu, syrovým nebo polosyrovým plodům moře a nepasterizovaným mléčným výrobkům.

Od: Eva
24.4.2017

Dobrý den před měsícem jsem se vrátila z Vietnamu,už tam jsem měla pocit pobolívání v krku a vlastně od od návratu se nemohu zbavit ,kašle,rýmy a zvětšených uzlin.Měla jsem ANTB azytrox a potom Augmentin. Chtěla jsem se zeptat zda jsem si nemohla přivést něco úpornějšího než virosu. Děkuji Eva

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, potřeboval bych znát výsledky Vašich laboratórních testů, např. CRP, sedimentace, počty krvinek atd... Exotická nemoc to být nemusí, vyloučit to však zatím bez podrobnějších informací nejde.

Od: Marie
24.4.2017

Dobrý den, uvažujeme s manželem o cestě na Yucatan letos v červnu. Zároveň ale plánujeme těhotenství, je tedy možné, že bych tam už těhotná jela. Jak je to prosím s virem Zika v této oblasti. Děkuji moc

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, cesta v prvním trimestru do exotických oblastí není příliš vhodná. Proces vývoje plodu je relativně vnímavý i vůči malým vnějším podnětům, které nemusí být navenek viditelné. Už letiště a letadlo jsou místy, kde probíhá výměna různých patogenů, jejich nosiči přitom navenek nemusí mít příznaky nemoci. Jinak riziko horečky Zika je aktuálně na Yucatanu velmi nízké.

Od: Katka
23.4.2017

Dobrý den pane doktore, jaké destinace / teplo + moře/byste dovolil těhotné ženě v druhém - červenec nebo třetím trimestru. A lepe druhý nebo třetí?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, teď už je teplo i v jihoevropských destinacích, např. ostrovy ve Středozemním moři nebo Kanárské ostrovy či Turecko. Z exotičtějších oblastí spíše Mauricius, Seychelly nebo Spojené arabské emiráty, nejlépe ve druhém trimestru, pokud je gravidita bez rizika a komplikací. Z očkování je v gradivitě možná jen vakcinace proti černému kašli.

Od: Roman
19.4.2017

Dobrý den pane doktore, cestujeme v srpnu do Thajska, na ostrov Koh Samui. Žena těhotná není, nicméně o těhotenství se snažíme. Nehodláme cestovat po domorodých chýších, ale nebudeme ani zavření v pětihvězdičkovém resortu. Žena se obává viru zika, mohl byste nám poradit, jak se v naší situaci správně chovat? Předem děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, Zika momentálně v Thajsku zásadním problémem není, to se však bohužel nedá říct o horeččce dengue, která je na Koh Samui endemická a představuje ještě větší riziko. Doporučil bych spíše cestu na Mauricius, Seychelly případně do Emirátů anebo otěhotnění před cestou, v jejím průběhu a cca 8 týdnů po návratu raději zabránit. Dengue přenáší komár s denní aktivitou, který vstupuje i do lidských obydlí a vyskytuje se i ve městech včetně turistických oblastí.

Od: Zuzana
14.4.2017

Dobrý den, jaké je prosím aktuální riziko nákazy virem Zika v Peru? Pobývali bychom primárně v horských oblastech. Jde o to, že jsme přestali řešit ochranu a těhotenství v době odletu je teda celkem možné. Na žloutenku i břišní tyfus očkovaní jsme. Podle mapy šíření viru (http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/zika_virus_infection/zika-outbreak/Pages/Zika-countries-with-transmission.aspx) je zasažených států opravdu hodně, a tak trochu tápeme, kam vyrazit. Předem děkuju za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, cesta do Peru v prvním trimestru není příliš vhodná, a to zdaleka nejen kvůli viru Zika. Infekčních nástrah je daleko více, navíc v horských oblastech Peru s vyšší nadmořskou výškou je nižší parciální tlak kyslíku, což pro plod není příznivé. Pokud nemůžete vyloučit svou graviditu, ať už teď nebo v průběhu cesty, je lepší zůstat v Evropě. V druhém trimestru je cesta to exotických oblastí bezpečnější. Z očkování je vhodné doplnit ještě meningokokovu meningitidu a černý kašel, které...

Od: Lenka
14.4.2017

Dobry den, jaka je prosim aktualni situsce vyskytu viru zika na Kube? Uvazujeme s manzelrm o spolecne dovolene (klasicky trojuhelnik Havana, Vignales, Trinidad, cayo santa Maria) s ceskou Ck. Jsou hlaseny nove pripady zika? A jake je riziko, pokud po navratu planujeme miminko? Dekuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, situace ohledně viru Zika je v posledním období na Kubě klidová, riziko nákazy však nelze kvantifikovat, jelikož 80 % nákaz je bezpříznakových. Avšak s otěhotněním bych doporučil po návratu vyčkat min. 3 měsíce. Pečlivě používejte repelent, např. Predator Maxx nebo Protector. Hlídejte si velmi pečlivě nezávadnost jídla i pitné vody a vyhněte se kontaktu s zvířaty.

13.4.2017

Dobrý den, v září bychom chtěli odcestovat do Malajsie. A zároveň se pokusit o otěhotnění. jaké je riziko nákazy virem zika.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, pravděpodobnost nákazy horečkou Zika je aktuálně v Malajsii velmi nízká, zdravotních nástrah je tam však mnohem více. Do vývoje plodu v prvním trimestru může negativně zasáhnout i relativně malý zdravotní problém matky. Doporučujeme proto počkat s otéhotněním až po návratu domů.

Od: Nicole
11.4.2017

Dobrý den, s manželem se chystáme na začátku července odletět na Sri Lanku a posléze letět na Maledivy. Chtěla bych se zeptat,jaké byste nám doporučil očkování. Jaká je, prosím Vás,nejzazší doba pro očkování? Ráda bych se také zeptala,jak moc rizikové tyto země jsou v rámci Zika viru. S manželem bychom rádi rodinu a tak bych byla ráda za radu od odborníka. Děkuji za Vaši odpověď. Hezký den.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, riziko nákazy horečkou Zika je aktuálně v uvedených zemích velmi nízké. Zdravotních rizik je tam však mnohem více. Doporučuji proto počkat s otěhotněním cca 8 týdnů po návratu a preventivně se před odjezdem očkovat proti virové hepatitidě, meningokokové meningitidě a pro Sri Lanku i proti břišnímu tyfu. Na místě používejte účinný repelent, v průběhu pobytu na Cejlonu i probiotika. Do července je dostatek času potřebnou vakcinaci absolvovat. Očkování by se mělo podat ideálně alespoň...

11.4.2017

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o doporučení pro následující situaci. Rodiče pobývají cca měsíc v Thajsku (včetně několika dní v Laosu). Je zde po jejich návratu riziko přenosu nějaké nemoci (např. tuberkulóza, pneumokokové infekce, spalničky, neštovice..), když budou v přítomnoti 4 měsíčního miminka, které zatím nebylo očkované? Předem děkuji za odpověď. Pěkný den.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, takové riziko samozřejmé existuje, potenciálních možností je poměrně dost. Záleží i na tom, jak jsou preventivně očkováni, čím vších jsou chráněni z dostupných vakcín. Současně je nutné zohlednit, jestli v průběhu pobytu nebo po návratu domů měli nějaké příznaky nemoci. Dejte tomu tak 2 týdny po jejich návratu. Možných patogenů je docela hodně, riziko nákazy však u běžného turistického pobytu není vysoké. Pokud by měli zdravotní potíže, můžeme to následně ještě zkonzultovat.

11.4.2017

Dobrý den, dcera se chystá na dovolenou na Zanzibar. Přestupovat budou v Tasmánii a po pobytu na Zanzibaru budou v Tasmánii asi ještě 5 dní. Není nám jasné, zda potřebuje očkování na žlutou zimnici, přestože je zde výskyt této nemoci nízký. Z Prahy mají mezipřistání v Dubaji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, předpokládám, že myslíte Tanzanii, ne Tasmánii. Riziko nákazy na žlutou zimnici není vysoké, přesto bych očkování proti žluté zimnici vzhledem k pobytu na kontinentu doporučil. Mnohem větší je riziko nákazy u virové hepatitidy a břišního tyfu, proto doporučuji i vakcíny proti těmto nemocem.

Nejčtenější dotazy
Od: Lucie
9.1.2017

Dobrý den, jsem právě v 11tt těhotenství a rádi bychom na začátku února (cca 13-14tt) s manželem odjeli na dovolenou za teplem. Bohužel výběr destinace je pro těhotné celkem omezený. Ráda bych se zeptala, zda je v Dominikánské republice a případně na blízkých ostrovech Karibiku stále vysoké riziko nakažení virem Zika, respektive, jak toto riziko vnímáte. Již delší dobu situaci sledujeme a v posledních 6ti měsících jsme spíše zaznamenali uklidnění situace. Chceme využít služeb minimálně 4...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, pokud už budete v druhém trimestru gravidity, cesta do vybraných exotických oblastí by byla v podstatě možná. Kvůli riziku malárie, horečky dengue, chikungunya, Zika a dalším endemickým infekcím však Dominikánská republika není vhodnou oblastí. Uvedené hmyze přenosné nemoci se aktuálně z plážových destinací nevyskytují např. na Mauriciu, Seychelách nebo ve Spojených arabských emirátech. Zika sice pomalu ustupuje, 80 % infekcí je však bezpříznakových, přesné oblasti výskytu proti...

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Od: Petra
4.1.2017

Dobrý den, chci vycestovat na 5 dní do Zanzibaru (klasická dovolená u moře v jednom resortu, žádné jiné cesty, výlety). Praha - Istambul - Zanzibar. Budu v 5 měsíci bezproblémového těhotenství. Měla bych se na něco očkovat? Je očkování proti žluté zimnici v tomto stavu vhodné? Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, očkování v těhotenství je možné proti černému kašli a chřipce. Ostatní vakcíny se standardně těhotným ženám neaplikují. Při uvedeném pobytu - přílet z Evropy bez cesty z ostrova na africký kontinent - není očkování proti žluté zimnici na Zanzibaru povinně vyžadováno. Používejte v průběhu pobytu repelent, vyhýbejte se syrové hlavně listové zelenině, nedostatečně tepelně zpracovanému masu, syrovým nebo polosyrovým plodům moře, nepasterizovaným mléčným výrobků, ovoci, kterého se...

Od: Tereza
22.2.2017

Dobry den, v listopadu jsme absolvovali mesicni dovolenou na Bali a okolnich ostrovu, konkretne Gilli a Lombok, na konci dovolene jsem si sedrela nart na noze behem surfovani. Do 4 dnu se mi do nohy dostala infekce, otok kotniku, zimnice. Nasadila jsem tedy ATB Amoksiklav, ranu pravidelne cistila Betadinem, zimnice odeznely, otok a infekce zustaly. Po navratu navsteva chirurgie, jeste den navratu. Rana vycistena, chodila jsem na prevazy a po domluve s lekarem dobrala ATB, rana zhojena. Tyden...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, pokud byly krevní testy v pořádku, přítomnost parazita nepředpokládám. Navštívila jste s vyrážkou dermatologa? Záleží od toho kde se vyrážka vyskytuje, jakého je vzhledu a rozsahu, jestli reaguje na nějaké vnější vlivy apod. Chtělo by to teď nasadit dermatologickou nebo alergologickou léčbu. Z popsaného nelze udělat přesnější závěr.

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Sama na dovolené? Deset pravidel, jak...

Toužíte zažít atmosféru cestování o samotě bez...

Očkování před cestou: lepší v poslední...

Chystáte se objevovat svět? Každý turista by měl...

Poznejte USA i z jiné perspektivy....

Cesta do Spojených států se nemusí nést pouze v...