Poradna lékaře

Položit dotaz

* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
Kam cestujete: 
Týká se nemocí: 
* Kontrolní kód (opište): 
Položit dotaz Dotazy a odpovědi
4.6.2017

Dobrý den, chystáme se v polovině července na svatební cestu, kde bychom rádi začali pracovat na miminku. Rozhodujeme se mezi Kubou a Thajskem. Která destinace je bezpečnější pro případné početí (virus zika apod.) Děkujeme za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.6.2017

Dobrý den, na Kubě byl v nedávné minulosti zachycen virus Zika, Thajsko zase mělo letos místy problémy s horečkou dengue. Doporučoval bych např. Mauricius nebo Spojené arabské emiráty, kde tyto zdravotní problémy v poslední době neměli.

2.6.2017

Dobrý den, vrátili jsme se s manželem po 14 dnech na Floridě (Miami, Key West) rádi bychom začali pracovat na miminku, ale máme strach zda jsme se tam nenalazili virem zika, oba jsme se vratili s poštípáním. Příznaky nemáme. Je možné že bychom ziku měli i bez příznaků? Je případně možné si nechat udělat test hrazený pojišťovnou? Děkuji moc za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.6.2017

Dobrý den, pokud nemáte zdravotní potíže ani jste je neměli, nelze očekávat úhradu zdravotní pojišťovny. Nákaza virem Zika může být bezpříznaková a přesto může dojít k poškození plodu, samozřejmě taky nemusí, což je určitě pravděpodobnější. Pokud chcete mít absolutní jistotu, počkejte 8 týdnů, což je bezpečný interval u ženy a následně se může manžel nechat testovat na VNT za samoúhradu. Další možností je počkat 6 měsíců bez testování anebo se můžete rozhodnout to zkusit risknout bez čekání...

Od: Karina
23.5.2017

Dobrý den, jsem ve 13. týdnu těhotenství a chtěli bychom s manželem v tomto 2.trimestru letět letadlem na Sicílii (popř. jiné oblasti Itálie) či do Řecka. Prosím je zde nulová pravděpodobnost nákazy virem zika anebo zde nákaza hrozí? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.6.2017

Dobrý den, zatím se v Evropě horečka Zika nevyskytuje. Věřím, že to tak i zůstane, i když vzhledem k tomu, že v přímořských oblastech žije komár Aedes tygrovaný dočasnou endemizaci vyloučit v teplé sezóně nelze. Momentálně je tam v tomto ohledu bezpečno, přesto však používejte mimo pláže účinný repelent.

Od: Eva
20.5.2017

Dobry den,v srpnu bychom radi navstivili Maledivy.V te dobre bych mela byt v 30.tydnu tehotenstvi,mohu se Vas zeptat,jaka jsou zde zdravotni rizika (napr.aktualni vyskyt ZIKA virus,malarie)? Pripadne,jakou exotickou destinaci byste doporucil? Uvazuji jeste o Madagaskaru,Seychelach? Moc dekuji za odpoved.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.6.2017

Dobrý den, na Maledivách se malárie nevyskytuje, v minulosti však byly hlášené případy horečky dengue i Zika, a protože na místní reporting není možné se vždy spolehnout, doporučil bych jako první volbu Seychely. Madagaskar kvůli malárii a dalším nemocem určitě v těhotenství ne.

Od: Soňa
19.5.2017

Dobrý den, v polovině června se chystáme s rodinou na jih Chorvatska kousek od Makarské, nyní jsem zjistila, že jsem gravidní. Minulá léta jsem tam byli v tomto období hodně poštípáni komáry, jaké je prosím riziko nákazy od komárů v této oblasti a mohu být klidná co se týče víru Zika?Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
30.5.2017

Dobrý den, v průběhu pobytu určité používejte účinný repelent, např. Predator Maxx, případně i repelent do zásuvky na noc. Alternativou je i použití moskytiéry nad postel. Horečka Zika momentálně v Evropě endemická není a i když se v přímořských oblastech vyskytuje komár schopný ji přenášet, doufáme, že na území našeho kontinent nebude zavlečena. Létající bodavý hmyz je tam však schopný přenést i jiné původce nákaz, proto ten repelent.

19.5.2017

Dobrý den, po návratu z 3 týdenní dovolené na Seychelách na přelomu dubna a května jsem zjistila že jsem během dovolené otěhotněla, tedy jsem byla během dovolené v 1 a 2 týdnu těhotenství od otěhotnění (tj. 2-3tt těhotenství). Očkovaná jsem byla proti Hepatitidě A,B, tetanus, meningokok, klíšťová encefalitida. Používala jsem repelent Predator, rovněž několi repelentů do zásuvky v hotelu (5*), přesto došlo k pokousání hmyzem, druh se mi nepodařilo zaznamenat - pravděpodobně malé mouchy, možná...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
30.5.2017

Dobrý den, stačí běžné krevní vyšetření, které by objevilo např. zánětlivé aktivity v těle, ani tak by to však rozhodně nebyl důvod k ukončení těhotenství. Pokud jste v průběhu pobytu ani po návratu neměla zdravotní problémy, nemusíte ani pátrat po specifických diagnózách typu leishmaniózy. Seychely patří po zdravotní stránce k bezpečnějším destinacím. Podle mého názoru nemusíte mít obavy.

Od: Monika
14.5.2017

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké parazity si nejčastěji člověk může přivést z Namibie. Náš pobyt byl 14 denní, přelom listopad prosinec 2017, procestovali jsme nejzajímavější oblasti, včetně dvou denního pobytu v NP Ethosha. Můj problém - svědění kůže. Po škrábáni se objeví malinké pupinky. Intenzita svědění neni stejná. Treba týden klid, pak znovu. Bohužel se potvrdilo zvýšení eozinofilů. Jaterní testy jsou zatím v normě. Mohu Vás tedy požádat o alespoň písemnou konzultaci? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
30.5.2017

Dobrý den, nemáte žádné jiné problémy jen svědění kůže? Měla jste nějaké zdravotní problémy v průběhu pobytu? Pomáhají na svědění léky na alergii? Zkusila jste je užívat dlouhodobě? Máte zvýšené IgE? Jsou na kůži i nějaké jiné projevy?

12.5.2017

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně viru Zika. V polovině listopadu minulého roku jsem otěhotněla. V lednu letošního roku, tchýně odcestovala za svým synem do Švýcarska, kde žije, syn celý prosinec minulého roku cestoval po Jižní Americe a ona se s ním osobně setkala zhruba dva dny po jeho příjezdu domů, kde s ním pobývala více jak týden. Od té doby se s ní, já a přítel, nestýkáme, protože máme strach, že by mě mohla nakazit a ohrozit tak ještě mé nenarozené dítě. Ještě se nám...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
30.5.2017

Dobrý den, z člověka na člověka se horečka Zika běžně nepřenáší. Přenos je možný jen přes komáry, dále pohlavním stykem (případně transfuzí) nebo z matky na dítě. Nemusíte mít obavy.

Od: Monika
11.5.2017

Dobry den, v cervnu jedu na 2 tydny cestovat New York-Washington DC-Toronto-Montreal-Boston, hrozi v techto oblastech nakazeni virem zika? Koncem leta se chceme zacit snazit o miminko, je nejaka moznost se po navratu nechat otestovat,abych mela jistotu,ze nejsem nakazena? Staci po navratu pockat 3 mesice? Dekuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
30.5.2017

Dobrý den, v uvedených oblastech se aktuálně horečka Zika nevyskytuje. U ženy je bezpečný interval od návratu k otěhotnění 8 týdnů.

11.5.2017

Dobrý den pane doktore, v létě odlétáme na Borneo. Poradíte, prosím, jaké očkování je opravdu nutné? Děkuji za informaci, GP

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
30.5.2017

Dobrý den, bez jakýchkoliv uvedených detailů je základem očkování proti virové hepatitidě A+B a ideálně i proti břišnímu tyfu. Zbytek případně podle individuálních rizikových faktorů. Velmi důležitý bude účinný repelent.

Od: Iveta
10.5.2017

Dobrý den, chtěli bychom s manželem vycestovat ještě do exotiky. V tuto chvíli jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Samozřejmě bych let nechala na II. trimestr. Jaké země jsou z hlediska mého těhotenství bezpečné? Srí Lanka, Kuba, Bali, Maledivy, Mauricius, Dominikánská republika? Předem děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.5.2017

Dobrý den, z hlediska pravděpodobnosti nákazy vychází z uvedených destinací aktuálně nejlépe Mauricius. Samozřejmě i tam je nutné dodržovat základní preventivní opatření, včetně repelentu.

8.5.2017

Dobrý den, jsem v 6tt těhotenství a zpětně jsem si dopočítala, že byl přítel před 5,5 měsíci v rizikové oblasti výskytu viru Zika (konkrétně Florida). Myslíte, že je to problém? Jak bych teď měla postupovat a jestli to tedy vůbec mám řešit. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.5.2017

Dobrý den, pokud přítel neměl zdravotní problémy, např. příznaky virózy s vyrážkou a/nebo se zarudnutím očí, považoval bych riziko Vaší nákazy od partnera za velmi nízké. Řešit to teď podle mého názoru nemusíte. I kdyby jste byla na protilátky pozitivní, což nepředpokládám, nebyl by to důvod k přerušení těhotenství. Informujte však o této skutečnosti svého gynekologa, aby rozměry plodu pečlivě hlídal.

6.5.2017

Dobry den, s manzelem se chystame v cervnu do Italie a zaroven planujeme tehotenstvi. Chtela bych se zeptat jak velke je zde riziko nakazy virem Zika? Dekuji za odpoved

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.5.2017

Dobrý den, v Evropě virus Zika momentálně není, přesto však kvůli jiným nemocem přenášeným bodavým hmyzem používejte repelent, hlídejte si nezávadnou pitnou vodu, včetně ledu do nápojů, nekonzumujte nedostatečně tepelně upravené maso ani plody moře a nepasterizované mléčné výrobky.

Od: Renata
5.5.2017

Dobrý den, 15.4. jsem se vrátila z Bornea, 20.4. jsem dostala horečky, měla jsem zanícený puchýř na patě. Nemohla jsem se na nohu postavit. V noci jsem měla ibalgin a do rána horečka zmizela a noha se velmi zlepšila. 21.4. odpoledne jsem opět dostala vysoké horečky (přes 39,5). Odjela jsem do nemocnice. Horečky prý nemohl vyvolat puchýř na patě a kvůli návratu z Bornea mě hospitalizovali na infekčním odd. Celou dobu jsem měla zvýšenou teplotu a jednou denně jsem pokaždé dostala horečku. Testy...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.5.2017

Dobrý den, testovali u Vás protilátky na virus dengue? Odběr na malárii je nutné udělat v horečnaté fáze nemoci. Bylo to splněno? Co ukázal Váš základní krevní test? Byly nějaké parametry mimo normu? Žádné jiné zdravotní problémy s výjimkou horečky a puchýře nebyly? Průjem apod.?

Od: Zdenka
3.5.2017

Dobry den, dcera je ve 4. tydnu tehotenstvi a mame zaplacenou dovolenou na Kubu na pristi tyden. Poradte prosim jak se chovat a zda je tam hlasena v tuto chvili zika. Dekuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.5.2017

Dobrý den, cestování v prvním trimestru může představovat pro plod riziko i z mnoha jiných důvodů než jen horečka Zika. Záleží i od toho, jestli byla dcera před otěhotněním očkována např. proti virové hepatitidě. Teď už to v těhotenství doočkovat nepůjde. Zdravotní problémy samozřejmě na cestě mít nemusí, ale taky může. V minulosti se horečka na Kubě vyskytla, teď je riziko nákazy nízké, zejména při použití repelentu.

Od: Ida
27.4.2017

Dobrý den pane doktore, plánujeme s přítelem cestu na Jamajku začátkem června. Během srpna se chceme začít snažit o miminko. Nechce se nám však čekat doporučeného půl roku. Jaká je zde aktuální situace s virem Zika popř. horečkou Dengue. Zvažovali jsme letenky na Mauricius, který doporučujete, ale jsou jedno tak drahé. Moc děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.5.2017

Dobrý den, virus Zika se na Jamajce vyskytuje. Momentálně sice není epidemický stav, ale situace se může kdykoliv změnit. Může se reaktivovat endemická lokalita nebo se jednat o import z jiné země. Navíc o 80 % infekcí nemáme přehled protože probíhají bez příznaků. Můžete to vyřešit tak, že po návratu počkáte 8 týdnů, což je bezpečná doba pro ženu a partner se nechá testovat.

Od: Libor
26.4.2017

Dobrý den, jaká očkování jsou prosím doporučena do Mexika? Pojedu s cestovní kanceláří na poznávací zájezd. Mám Crohnovu chorobu, takže kvůli medikaci (imunosupresivům) nemůžu živé vakcíny. Jsou i nějaká další doporučení ohledně zdravotních rizik v Mexiku? Repelenty, moskytiéry apod. takže Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, záleží od toho, které oblasti navštívíte, jak dlouho tam budete, jak se budete stravovat i od plánovaných aktivit. Základem pro Mexiko je očkování proti břišnímu tyfu a virové hepatitidě A+B, což jsou neživé vakcíny, k tomu účinný repelent a probiotika.

Od: Jana
26.4.2017

Dobrý den, na začátku června máme s přítelem naplánovanou dovolenou na Madeiru. Nicméně jsme právě zjistili těhotenství. V té době budu cca v 10 tt. Mohu se zeptat jaké je aktuální riziko nakažení virem Zika v této destinaci? Vzhledem k tomu, že se jedná o první trimestr jak velká jsou v této destinaci rizika. Máme dovolenou raději zrušit? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, vzhledem k tomu, že na Madeiře je endemický druh komárů Aedes aegypti, hlavní přenašeč horečky dengue a horečky Zika, lepší by bylo této oblasti se v prvním trimestru vyhnout. V současnosti tam sice neprobíhá epidemie, ale to se může kdykoliv změnit.

26.4.2017

Dobrý den, příští týden letíme na dovolenou na Floridu (Miami Beach). S partnerem se snažíme otěhotnět a nikde se nám nedaří najít adekvátní informace o současné situaci viru Zika. Je to tam nebezpečné? Případně pokud by došlo k nakažení a nebyla jsem těhotná, je nějaká doba po kterou bych neměla otěhotnět? Předem moc děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, situace s horečkou Zika je na Floridě momentálně na úrovni velmi nízkého až nulového rizika nákazy. Používejte však i přesto přes den účinný repelent. Z hlediska odstupu od možné nákazy virem Zika směrem k otěhotnění se doporučuje u ženy 8 týdnů a u muže až 6 měsíců kvůli možné delší perzistenci viru ve spermatu. Zkrátit tuto dobu je možné za podmínky negativního výsledku virus neutralizačního testu, který provádí z krve ve Zdravotním ústavu Ostrava - viz www.zuova.cz.

24.4.2017

Dobrý den, jsou nějaká zdravotní rizika při dovolené na Madeiře ve 12-13tt? Děkuji Veronika

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, Madeira je jediné místo v Evropě, kde žije endemicky komár Aedes aegypti, hlavní přenašeč horečky Zika a dengue. V roce 2017 je tam zatím situace klidná, situace se ale může z týdne na týden změnit. Pokud ještě nemáte cestu/zájezd/letenku zaplacenou, doporučil bych spíše Azorské nebo Kanárské ostrovy, případně Baleáry.

Od: David
24.4.2017

Dobrý den, včera jsem dojel z dovolené ze Srí Lanky a už asi 4 dny mě trápí, že původně malá ranka na kotníku mi zahnisala a kotník mám opuchlý a bolestívý. I když jsem ránu několikrát desinfikoval, pořád mi na ni sedaly malé mušky a až poté kotník otekl (to byla otázka asi půl dne). Rád bych se zeptal, zda mám zatím počkat, jestli se infekce "nevyléčí sama" nebo zda doporučujete zajít na nějakým odborníkem, popř. na které oddělení? předem děkuji za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, v první řadě navštivte svého praktického lékaře, je pravděpodobné, že Vám nasadí antibiotickou léčbu. To bych Vám doporučil bez zbytečného prodlení. Pokud to lékař primární péče uzná za vhodné, doporučí Vás následně do nejbližší ordinace infekční medicíny.

Od: Aneta
24.4.2017

Dobrý den, začátkem června se chystáme s přítelem na Krétu. Minulý týden jsem však zjistila, že jsem těhotná a pokud vše dobře dopadne, tak v době dovolené budu cca ve 13tt. Chtěla jsem se zeptat, jestli je tato destinace bezpečná, především co se týká viru Zika nebo jestli je lepší dovolenou zrušit? Předem moc děkuji za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, dovolená na Krétě by měla být v druhém trimestru po zdravotní stránce velmi málo riziková. Cesta je určitě možná. Používejte účinný repelent a vyhýbejte se nedostatečně tepelně zpracovanému masu, syrovým nebo polosyrovým plodům moře a nepasterizovaným mléčným výrobkům.

Od: Eva
24.4.2017

Dobrý den před měsícem jsem se vrátila z Vietnamu,už tam jsem měla pocit pobolívání v krku a vlastně od od návratu se nemohu zbavit ,kašle,rýmy a zvětšených uzlin.Měla jsem ANTB azytrox a potom Augmentin. Chtěla jsem se zeptat zda jsem si nemohla přivést něco úpornějšího než virosu. Děkuji Eva

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, potřeboval bych znát výsledky Vašich laboratórních testů, např. CRP, sedimentace, počty krvinek atd... Exotická nemoc to být nemusí, vyloučit to však zatím bez podrobnějších informací nejde.

Od: Marie
24.4.2017

Dobrý den, uvažujeme s manželem o cestě na Yucatan letos v červnu. Zároveň ale plánujeme těhotenství, je tedy možné, že bych tam už těhotná jela. Jak je to prosím s virem Zika v této oblasti. Děkuji moc

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, cesta v prvním trimestru do exotických oblastí není příliš vhodná. Proces vývoje plodu je relativně vnímavý i vůči malým vnějším podnětům, které nemusí být navenek viditelné. Už letiště a letadlo jsou místy, kde probíhá výměna různých patogenů, jejich nosiči přitom navenek nemusí mít příznaky nemoci. Jinak riziko horečky Zika je aktuálně na Yucatanu velmi nízké.

Od: Katka
23.4.2017

Dobrý den pane doktore, jaké destinace / teplo + moře/byste dovolil těhotné ženě v druhém - červenec nebo třetím trimestru. A lepe druhý nebo třetí?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, teď už je teplo i v jihoevropských destinacích, např. ostrovy ve Středozemním moři nebo Kanárské ostrovy či Turecko. Z exotičtějších oblastí spíše Mauricius, Seychelly nebo Spojené arabské emiráty, nejlépe ve druhém trimestru, pokud je gravidita bez rizika a komplikací. Z očkování je v gradivitě možná jen vakcinace proti černému kašli.

Od: Roman
19.4.2017

Dobrý den pane doktore, cestujeme v srpnu do Thajska, na ostrov Koh Samui. Žena těhotná není, nicméně o těhotenství se snažíme. Nehodláme cestovat po domorodých chýších, ale nebudeme ani zavření v pětihvězdičkovém resortu. Žena se obává viru zika, mohl byste nám poradit, jak se v naší situaci správně chovat? Předem děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, Zika momentálně v Thajsku zásadním problémem není, to se však bohužel nedá říct o horeččce dengue, která je na Koh Samui endemická a představuje ještě větší riziko. Doporučil bych spíše cestu na Mauricius, Seychelly případně do Emirátů anebo otěhotnění před cestou, v jejím průběhu a cca 8 týdnů po návratu raději zabránit. Dengue přenáší komár s denní aktivitou, který vstupuje i do lidských obydlí a vyskytuje se i ve městech včetně turistických oblastí.

Od: Zuzana
14.4.2017

Dobrý den, jaké je prosím aktuální riziko nákazy virem Zika v Peru? Pobývali bychom primárně v horských oblastech. Jde o to, že jsme přestali řešit ochranu a těhotenství v době odletu je teda celkem možné. Na žloutenku i břišní tyfus očkovaní jsme. Podle mapy šíření viru (http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/zika_virus_infection/zika-outbreak/Pages/Zika-countries-with-transmission.aspx) je zasažených států opravdu hodně, a tak trochu tápeme, kam vyrazit. Předem děkuju za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, cesta do Peru v prvním trimestru není příliš vhodná, a to zdaleka nejen kvůli viru Zika. Infekčních nástrah je daleko více, navíc v horských oblastech Peru s vyšší nadmořskou výškou je nižší parciální tlak kyslíku, což pro plod není příznivé. Pokud nemůžete vyloučit svou graviditu, ať už teď nebo v průběhu cesty, je lepší zůstat v Evropě. V druhém trimestru je cesta to exotických oblastí bezpečnější. Z očkování je vhodné doplnit ještě meningokokovu meningitidu a černý kašel, které...

Od: Lenka
14.4.2017

Dobry den, jaka je prosim aktualni situsce vyskytu viru zika na Kube? Uvazujeme s manzelrm o spolecne dovolene (klasicky trojuhelnik Havana, Vignales, Trinidad, cayo santa Maria) s ceskou Ck. Jsou hlaseny nove pripady zika? A jake je riziko, pokud po navratu planujeme miminko? Dekuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, situace ohledně viru Zika je v posledním období na Kubě klidová, riziko nákazy však nelze kvantifikovat, jelikož 80 % nákaz je bezpříznakových. Avšak s otěhotněním bych doporučil po návratu vyčkat min. 3 měsíce. Pečlivě používejte repelent, např. Predator Maxx nebo Protector. Hlídejte si velmi pečlivě nezávadnost jídla i pitné vody a vyhněte se kontaktu s zvířaty.

13.4.2017

Dobrý den, v září bychom chtěli odcestovat do Malajsie. A zároveň se pokusit o otěhotnění. jaké je riziko nákazy virem zika.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, pravděpodobnost nákazy horečkou Zika je aktuálně v Malajsii velmi nízká, zdravotních nástrah je tam však mnohem více. Do vývoje plodu v prvním trimestru může negativně zasáhnout i relativně malý zdravotní problém matky. Doporučujeme proto počkat s otéhotněním až po návratu domů.

Od: Nicole
11.4.2017

Dobrý den, s manželem se chystáme na začátku července odletět na Sri Lanku a posléze letět na Maledivy. Chtěla bych se zeptat,jaké byste nám doporučil očkování. Jaká je, prosím Vás,nejzazší doba pro očkování? Ráda bych se také zeptala,jak moc rizikové tyto země jsou v rámci Zika viru. S manželem bychom rádi rodinu a tak bych byla ráda za radu od odborníka. Děkuji za Vaši odpověď. Hezký den.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, riziko nákazy horečkou Zika je aktuálně v uvedených zemích velmi nízké. Zdravotních rizik je tam však mnohem více. Doporučuji proto počkat s otěhotněním cca 8 týdnů po návratu a preventivně se před odjezdem očkovat proti virové hepatitidě, meningokokové meningitidě a pro Sri Lanku i proti břišnímu tyfu. Na místě používejte účinný repelent, v průběhu pobytu na Cejlonu i probiotika. Do července je dostatek času potřebnou vakcinaci absolvovat. Očkování by se mělo podat ideálně alespoň...

11.4.2017

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o doporučení pro následující situaci. Rodiče pobývají cca měsíc v Thajsku (včetně několika dní v Laosu). Je zde po jejich návratu riziko přenosu nějaké nemoci (např. tuberkulóza, pneumokokové infekce, spalničky, neštovice..), když budou v přítomnoti 4 měsíčního miminka, které zatím nebylo očkované? Předem děkuji za odpověď. Pěkný den.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, takové riziko samozřejmé existuje, potenciálních možností je poměrně dost. Záleží i na tom, jak jsou preventivně očkováni, čím vších jsou chráněni z dostupných vakcín. Současně je nutné zohlednit, jestli v průběhu pobytu nebo po návratu domů měli nějaké příznaky nemoci. Dejte tomu tak 2 týdny po jejich návratu. Možných patogenů je docela hodně, riziko nákazy však u běžného turistického pobytu není vysoké. Pokud by měli zdravotní potíže, můžeme to následně ještě zkonzultovat.

11.4.2017

Dobrý den, dcera se chystá na dovolenou na Zanzibar. Přestupovat budou v Tasmánii a po pobytu na Zanzibaru budou v Tasmánii asi ještě 5 dní. Není nám jasné, zda potřebuje očkování na žlutou zimnici, přestože je zde výskyt této nemoci nízký. Z Prahy mají mezipřistání v Dubaji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, předpokládám, že myslíte Tanzanii, ne Tasmánii. Riziko nákazy na žlutou zimnici není vysoké, přesto bych očkování proti žluté zimnici vzhledem k pobytu na kontinentu doporučil. Mnohem větší je riziko nákazy u virové hepatitidy a břišního tyfu, proto doporučuji i vakcíny proti těmto nemocem.

Od: Martin
9.4.2017

Dobrý deň. Letíme na Kubu. Ja Manželka a náš 14 mesačný syn. Čo nám tam môže hroziť? Treba nejaké očkovanie? Budeme len v rezorte. Ďakujem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, předpokládám, že syn je řádně očkovaný dle platného očkovacího kalendáře. Bylo by dobré, aby měl alespoň jednu dávku spalničkové MMR vakcíny. Ta se standardně aplikuje podle očkovacího kalendáře v 15 měsících, ale lze ji bez problémů aplikovat i dříve, pokud by to do odletu nevycházelo. Z dalších vakcín bych doporučil pro všechny očkování proti virové hepatitidě A, dále pro dospělé vakcínu proti břišnímu tyfu a pro syna proti meningokokům. K tomu používejte účinný repelent.

Od: Simona
7.4.2017

Dobry den, v lete budem v druhom trimestri tehotenstva. Okolo 24 tt by sme chceli cestovat- ak mi to zdravotny stav dovoli do nejakej exotiky. Mozem sa opytat na Vase doporucenie? Zvazujeme Zanzibar, Borneo, Maroko, Kapverdy a Bali- Lombok. Eventualne, kde to je podla Vas v exotike relativne bezpecne? Dakujem pekne za odpoved

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, jako po zdravotní stránce nejvhodnější z uvedených destinací bych viděl poměrně jednoznačně Maroko. Hlídejte si však pečlivě bezpečnost jídla a nezávadnost pitné vody. Ze vzdálenějších oblastí SAE, Mauricius nebo Seychely.

Od: Lucie
5.4.2017

Dobrý den, s přítelem se snažíme o dítě. Nyní v květnu se chystáme na Kubu. Je to vzhledem k plánování rodiny bezpečné? Nechceme nic riskovat. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, situace ohledně viru Zika je v posledním období na Kubě klidová, riziko nákazy však nelze kvantifikovat, jelikož 80 % nákaz je bezpříznakových. Avšak s otěhotněním bych doporučil po návratu vyčkat min. 3 měsíce. Pokud budete na jednom místě a nejedná se o poznávací zájezd, riziko bych považoval za velmi nízké, zejména při pečlivém používání repelentu, např. Predator Maxx nebo Protector. Hlídejte si velmi pečlivě nezávadnost jídla i pitné vody a vyhněte se kontaktu s zvířaty.

Od: Jakub
5.4.2017

Dobrý den pane docente, po prodělané primoinfekci virem dengue (africké Mali) trpím dlouhodobými následky. Chci se zeptat, která z destinací je nejbezpečnější pro krátkodobý pobyt (max 14denní) - Kuba, Thajsko, Tunisko, Peru - v období červen/červenec. Moc děkuji za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, z hlediska horečky dengue je z uvedených destinací jednoznačně nejbezpečnější Tunisko. I tam však používejte repelent, vyskytuje se tam leishmanióza, i když riziko nákazy není vysoké.

3.4.2017

Dobrý den, prosím, kde u moře by bylo relativně bezpečno v prvním trimestru prosím. Dekuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, v prvním trimestru návštěvu exotických oblastí nedoporučujeme, zkuste jižní Evropu, Kanárské ostrovy nebo Turecko.

Od: Jana
3.4.2017

Dobrý den S přítelem plánujeme vycestovat na dovolenou na Bali. Po návratu bychom se rádi začali snažit o miminko. Chtěla bych se proto zeptat jestli nějaké očkování, které je doporučováno pro Indonésii je rizikové pro plánované těhotenství. Je nutné nějakou dobu čekat po návratu z dovolené než se začneme snažit o miminko? je zde nějaké riziko nákazy pro plod po kousnutí komárem? Děkuji za zodpovězení dotazu.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, vzhledem k budoucímu těhotenství Vám doporučujeme očkování proti virové hepatitidě A+B, meningokokové meningitidě, černému kašli a kontrolu protilátek proti planým neštovicím. Na cestu budete ještě vhodné očkování proti břišnímu tyfu. Na místě používejte pečlivě repelent (na Bali se vyskytuje horečka dengue, méně často i malárie a japonská encefalitida), dbejte na nezávadnost jídla a pitné vody a vyhýbejte se kontaktu se zvířaty. Doporučuji pro jistotu počkat s otěhotněním min. 3...

Od: Petra
2.4.2017

Dobrý den, na přelomu září/října plánujeme dovolenou v jižním Vietnamu, na 14 dní a to do Ho Chi Minovo města,Da Latu, Delta mekongu a ostarov Pho Quoc. Po návratu uvažujeme o rodině, hrozí zde nějaké riziko s otěhotněním po návratu z této země? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, v deltě Mekongu se vyskytuje místy malárie. S otěhotněním bych doporučil po návratu vyčkat min. 3 měsíce. I vzhledem k budoucímu těhotenství Vám doporučujeme očkování proti virové hepatitidě A+B, meningokokové meningitidě, černému kašli a kontrolu protilátek proti planým neštovicím. Na cestu budete ještě vhodné očkování proti břišnímu tyfu. Na místě používejte pečlivě repelent, dbejte na nezávadnost jídla a pitné vody a vyhýbejte se kontaktu se zvířaty.

30.3.2017

Dobrý den, v únoru jsem byla na dovolené v Thajsku. Byla jsem očkovaná proti hepatitidě A+B a proti břišnímu tyfu. Cca v půlce dovolené se mi objevily dva "puchýře" na těle. Po navštěvě kožní ambulance a předepsané mastičce se nic nezlepšuje. Marně sháním odborníka na cizokrajné nemoci. Můžete mi prosím poradit na koho se můžu obrátit (nejlépe Brno a okolí). Předem děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, doporučuji vyšetření na Infekční klinice ve FN Brno? Tam potvrdí nebo vyloučí, jestli se nemůže jednat o nějakou cizokrajní infekční nemoc.

Od: Hana
28.3.2017

Prosím o vyjádření pro mne: Je mě 75 let,jedu do Chorvatska na brigádu-měsíční -úklid karavanů a mě zajímají důležité poznámky:co mě může postihnout,čeho bych se měla vyvarovat, a jestli můžu vyjet na plánovanou práci.Děkuji. Dodatek-nikdy jsem u moře nebyla.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, pokud to Vás základní zdravotní stav dovolí, cesta je určitě možná. Z hlediska prevence infekcí u daného výkonu práce bych doporučoval očkování proti virové hepatitidě A+B, a vzhledem k Vašemu věku připomínám i vhodnost očkování proti černému kašli a pneumokokovým infekcím. Po 60tce je totiž imunitní systém už méně výkonný. V průběhu pobytu používejte repelent. Neuvádíte, ve které oblasti budete pobývat, jen upozorňuji, že v některých částech Chorvatska se vyskytuje i jedovatý...

28.3.2017

Dobrý den, ráda bych se zeptala na cestování v těhotenství. Letíme na líbánky na Kubu a poté možná budeme muset odcestovat do Indonésie. v době odletu budu teprve v 9tt. Jaká jsou rizika v obou destinacích a na co si dát pozor? Je zde velká pravděpodobnost nákazy virem Zika? Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, cestu do takto vzdálených destinací nepovažuji v prvním trimestru za vhodnou. Rizikem by byla především Indonésie. Situace s virem Zika je v posledním období na Kubě klidová, riziko nákazy však není možné přesně číselně vyjádřit, jelikož 80 % nákaz je bezpříznakových. Pokud budete na jednom místě a nejedná se o poznávací zájezd, pravděpodobnost nákazy bude nízká, zejména při pečlivém používání repelentu, např. Predator Maxx nebo Protector. Důležité je hlídat si velmi pečlivě...

Od: Zuzana
27.3.2017

Dobrý den, zaplatili jsme si v prosinci 2016 s manželem naši vysněnou dovolenou na Kubě na 3 týdny. V únoru jsem otěhotněla. V době odjezdu na dovolenou bych měla být v 16tt. Je virus Zika na Kubě stále aktivní? Bohužel dovolenou stornovat nemůžeme, ale je i přes to cesta vhodná? Jak vysoké je riziko? Předem děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, situace ohledně viru Zika je v posledním období na Kubě klidová, riziko nákazy však nelze kvantifikovat, jelikož 80 % nákaz je bezpříznakových. Pokud budete na jednom místě a nejedná se o poznávací zájezd, riziko bych považoval za velmi nízké, zejména při pečlivém používání repelentu, např. Predator Maxx nebo Protector. Máte očkování alespoň proti virové hepatitidě A? Hlídejte si velmi pečlivě nezávadnost jídla i pitné vody a vyhněte se kontaktu s zvířaty.

Od: Hana
25.3.2017

Dobrý den, je vhodné letět s 2letým dítětem do Tuniska? Co sbalit do lékárničky navíc. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, zdravé dvouleté dítě by pobyt v Tunisku mělo zvládnout. Pokud budete v hotelu, kde bude hotelový lékař, budou stačit standardní léky, které mají doma rodiče běžně v lékárničce. Nezapomeňte na repelent, např. Predator Junior, doporučoval bych preventivně probiotika - vysypat prášek z kapsle a zapít. Velmi důležitá bude ochrana před sluncem, krém s SPF 50+, pokrývka hlavy, hydratace a případně i UV prádlo.

Od: Kelly
24.3.2017

Dobrý den, v lednu a únoru jsme pobývali na ostrově Bali + 4 dny z února v Singapuru. V březnu 3 týdny v Malajsii (Kuala Lumpur a Borneo), 4 dny v Hong Kongu. Jsem náchylná na komáří kousnutí, takže jsem se poštípání bohužel neubránila. Rodinu plánujeme a o potomka se snažíme. Žádné příznaky nemoci jsme neměli. Myslíte si, že je nebezpečné a měli bychom snažení o rodinu raději odložit? Předem moc děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.4.2017

Dobrý den, pokud jde o horečku Zika, za bezpečný interval se považuje 8 týdnů po návratu u ženy a 6 měsíců po návratu u muže, kvůli delšímu vylučování viru do spermatu. To i v případě, že jste neměli projevy nemoci. Pokud si necháte udělat VNT test prováděný na Zdravotním ústavu v Ostravě, výsledek Vám dá jasnou odpověď, jestli je nutné celou uvedenou dobu čekat nebo nikoliv. Naopak, pokud to nespěchá a počkat můžete, test nebude nutný.

23.3.2017

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to v Thajsku s vírusom Zika. O 3 týždne letíme do Thajska oblasť Krabi. Dovolenku sme naplánovali v októbri aj zaplatili. Dozvedela som sa že som tehotná pri odlete to bude 10tt. Môžem podľa Vás letieť?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.4.2017

Dobrý den, cesty do exotických oblastí v prvním trimestru gravidity vidíme neradi, rizikových faktorů je více než jen Zika. Nebylo by alespoň možné posunout odlet na druhý trimestr nebo začátek třetího? Máte nějaké očkování proti cestovním nemocem, alespoň proti hepatitidám?

22.3.2017

Dobrý den, v půlce dubna se chystáme na dovolenou do DOMINIKÁNSKÉ REPUBLIKY. Jaké byste nám prosím doporučil očkování? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.4.2017

Dobrý den, základem je očkování proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu, další doporučení záleží na délce, charakteru a přesném místě pobytu, od plánovaných aktivit i od věku a zdravotního stavu cestovatelů. V každém případě bude nezbytný účinný repelent.

20.3.2017

aký repelent je vhodný do dominikánskej republiky?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.4.2017

Dobrý den, z několika důvodů, včetně praktičnosti na cestách, považuji za ideální kombinaci ikaridinu a DEET, tedy např. Predator Maxx nebo Protector. Upozorňuji, že sprejový repelent není povolený na palubu letadla ani v malém objemu do 100ml. Musí se dát do velkého odbaveného zavazadla do podpalubí.

Od: Nikola
20.3.2017

Dobrý den, manžel byl na začátku února v Thajsku (Bangkok,Ko Samui), po jeho příjezdu jsem otěhotněla. Žádné příznaky virusu Zika neměl, jaká je pravděpodobnost, že bude plod ohrožen? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.4.2017

Dobrý den, manžel mohl prodělat bezpříznakovou infekci a virus může teoreticky dlouhodobě vylučovat ve spermatu. Riziko Vaší nákazy a ohrožení plodu je nízké, pro klid duše je možné jeho případnou nákazu ověřit vyšetřením ze vzorku krve ve Zdravotním ústavu v Ostravě. Do té doby by měl aplikovat chráněný pohlavní styk s použitím kondomu a pokud test neabsolvuje, měl by to dodržovat pro jistotu až do porodu.

20.3.2017

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, včera jsme se vrátili z Dominikánské republiky (punta cana).a dnes jsem zjistila ze jsem těhotná!jsem na začátku 4 týdne tudíž úplně čerstvé! Chtěla jsem se zeptat může být embryo nakažené zikou? Mám se nechat nějak vyšetřit? Děkuji moc za odpověď !

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.4.2017

Dobrý den, vyšetření na případnou nákazu horečkou Zika v minulém období realizuje Zdravotní ústav v Ostravě. Kontaktujte je a informujte se na podrobnosti na adrese www.zuova.cz. Nebude nutné jezdit do Ostravy osobně. Pravděpodobnost Vaší nákazy považuji za nízkou, je ale dobré mít informaci, jestli k ní došlo nebo nikoliv.

Nejčtenější dotazy
Od: Lucie
9.1.2017

Dobrý den, jsem právě v 11tt těhotenství a rádi bychom na začátku února (cca 13-14tt) s manželem odjeli na dovolenou za teplem. Bohužel výběr destinace je pro těhotné celkem omezený. Ráda bych se zeptala, zda je v Dominikánské republice a případně na blízkých ostrovech Karibiku stále vysoké riziko nakažení virem Zika, respektive, jak toto riziko vnímáte. Již delší dobu situaci sledujeme a v posledních 6ti měsících jsme spíše zaznamenali uklidnění situace. Chceme využít služeb minimálně 4...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, pokud už budete v druhém trimestru gravidity, cesta do vybraných exotických oblastí by byla v podstatě možná. Kvůli riziku malárie, horečky dengue, chikungunya, Zika a dalším endemickým infekcím však Dominikánská republika není vhodnou oblastí. Uvedené hmyze přenosné nemoci se aktuálně z plážových destinací nevyskytují např. na Mauriciu, Seychelách nebo ve Spojených arabských emirátech. Zika sice pomalu ustupuje, 80 % infekcí je však bezpříznakových, přesné oblasti výskytu proti...

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Od: Petra
4.1.2017

Dobrý den, chci vycestovat na 5 dní do Zanzibaru (klasická dovolená u moře v jednom resortu, žádné jiné cesty, výlety). Praha - Istambul - Zanzibar. Budu v 5 měsíci bezproblémového těhotenství. Měla bych se na něco očkovat? Je očkování proti žluté zimnici v tomto stavu vhodné? Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, očkování v těhotenství je možné proti černému kašli a chřipce. Ostatní vakcíny se standardně těhotným ženám neaplikují. Při uvedeném pobytu - přílet z Evropy bez cesty z ostrova na africký kontinent - není očkování proti žluté zimnici na Zanzibaru povinně vyžadováno. Používejte v průběhu pobytu repelent, vyhýbejte se syrové hlavně listové zelenině, nedostatečně tepelně zpracovanému masu, syrovým nebo polosyrovým plodům moře, nepasterizovaným mléčným výrobků, ovoci, kterého se...

Od: Tereza
22.2.2017

Dobry den, v listopadu jsme absolvovali mesicni dovolenou na Bali a okolnich ostrovu, konkretne Gilli a Lombok, na konci dovolene jsem si sedrela nart na noze behem surfovani. Do 4 dnu se mi do nohy dostala infekce, otok kotniku, zimnice. Nasadila jsem tedy ATB Amoksiklav, ranu pravidelne cistila Betadinem, zimnice odeznely, otok a infekce zustaly. Po navratu navsteva chirurgie, jeste den navratu. Rana vycistena, chodila jsem na prevazy a po domluve s lekarem dobrala ATB, rana zhojena. Tyden...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, pokud byly krevní testy v pořádku, přítomnost parazita nepředpokládám. Navštívila jste s vyrážkou dermatologa? Záleží od toho kde se vyrážka vyskytuje, jakého je vzhledu a rozsahu, jestli reaguje na nějaké vnější vlivy apod. Chtělo by to teď nasadit dermatologickou nebo alergologickou léčbu. Z popsaného nelze udělat přesnější závěr.

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Očkování před cestou: lepší v poslední...

Chystáte se objevovat svět? Každý turista by měl...

Poznejte USA i z jiné perspektivy....

Cesta do Spojených států se nemusí nést pouze v...

První exotická dovolená s dětmi: deset...

Cestovat s dětmi do exotických zemí je téměř...