Poradna lékaře

Položit dotaz

* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
Kam cestujete: 
Týká se nemocí: 
* Kontrolní kód (opište): 
Položit dotaz Dotazy a odpovědi
Od: Libor
26.4.2017

Dobrý den, jaká očkování jsou prosím doporučena do Mexika? Pojedu s cestovní kanceláří na poznávací zájezd. Mám Crohnovu chorobu, takže kvůli medikaci (imunosupresivům) nemůžu živé vakcíny. Jsou i nějaká další doporučení ohledně zdravotních rizik v Mexiku? Repelenty, moskytiéry apod. takže Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, záleží od toho, které oblasti navštívíte, jak dlouho tam budete, jak se budete stravovat i od plánovaných aktivit. Základem pro Mexiko je očkování proti břišnímu tyfu a virové hepatitidě A+B, což jsou neživé vakcíny, k tomu účinný repelent a probiotika.

Od: Jana
26.4.2017

Dobrý den, na začátku června máme s přítelem naplánovanou dovolenou na Madeiru. Nicméně jsme právě zjistili těhotenství. V té době budu cca v 10 tt. Mohu se zeptat jaké je aktuální riziko nakažení virem Zika v této destinaci? Vzhledem k tomu, že se jedná o první trimestr jak velká jsou v této destinaci rizika. Máme dovolenou raději zrušit? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, vzhledem k tomu, že na Madeiře je endemický druh komárů Aedes aegypti, hlavní přenašeč horečky dengue a horečky Zika, lepší by bylo této oblasti se v prvním trimestru vyhnout. V současnosti tam sice neprobíhá epidemie, ale to se může kdykoliv změnit.

26.4.2017

Dobrý den, příští týden letíme na dovolenou na Floridu (Miami Beach). S partnerem se snažíme otěhotnět a nikde se nám nedaří najít adekvátní informace o současné situaci viru Zika. Je to tam nebezpečné? Případně pokud by došlo k nakažení a nebyla jsem těhotná, je nějaká doba po kterou bych neměla otěhotnět? Předem moc děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, situace s horečkou Zika je na Floridě momentálně na úrovni velmi nízkého až nulového rizika nákazy. Používejte však i přesto přes den účinný repelent. Z hlediska odstupu od možné nákazy virem Zika směrem k otěhotnění se doporučuje u ženy 8 týdnů a u muže až 6 měsíců kvůli možné delší perzistenci viru ve spermatu. Zkrátit tuto dobu je možné za podmínky negativního výsledku virus neutralizačního testu, který provádí z krve ve Zdravotním ústavu Ostrava - viz www.zuova.cz.

24.4.2017

Dobrý den, jsou nějaká zdravotní rizika při dovolené na Madeiře ve 12-13tt? Děkuji Veronika

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, Madeira je jediné místo v Evropě, kde žije endemicky komár Aedes aegypti, hlavní přenašeč horečky Zika a dengue. V roce 2017 je tam zatím situace klidná, situace se ale může z týdne na týden změnit. Pokud ještě nemáte cestu/zájezd/letenku zaplacenou, doporučil bych spíše Azorské nebo Kanárské ostrovy, případně Baleáry.

Od: David
24.4.2017

Dobrý den, včera jsem dojel z dovolené ze Srí Lanky a už asi 4 dny mě trápí, že původně malá ranka na kotníku mi zahnisala a kotník mám opuchlý a bolestívý. I když jsem ránu několikrát desinfikoval, pořád mi na ni sedaly malé mušky a až poté kotník otekl (to byla otázka asi půl dne). Rád bych se zeptal, zda mám zatím počkat, jestli se infekce "nevyléčí sama" nebo zda doporučujete zajít na nějakým odborníkem, popř. na které oddělení? předem děkuji za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, v první řadě navštivte svého praktického lékaře, je pravděpodobné, že Vám nasadí antibiotickou léčbu. To bych Vám doporučil bez zbytečného prodlení. Pokud to lékař primární péče uzná za vhodné, doporučí Vás následně do nejbližší ordinace infekční medicíny.

Od: Aneta
24.4.2017

Dobrý den, začátkem června se chystáme s přítelem na Krétu. Minulý týden jsem však zjistila, že jsem těhotná a pokud vše dobře dopadne, tak v době dovolené budu cca ve 13tt. Chtěla jsem se zeptat, jestli je tato destinace bezpečná, především co se týká viru Zika nebo jestli je lepší dovolenou zrušit? Předem moc děkuji za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2017

Dobrý den, dovolená na Krétě by měla být v druhém trimestru po zdravotní stránce velmi málo riziková. Cesta je určitě možná. Používejte účinný repelent a vyhýbejte se nedostatečně tepelně zpracovanému masu, syrovým nebo polosyrovým plodům moře a nepasterizovaným mléčným výrobkům.

Od: Eva
24.4.2017

Dobrý den před měsícem jsem se vrátila z Vietnamu,už tam jsem měla pocit pobolívání v krku a vlastně od od návratu se nemohu zbavit ,kašle,rýmy a zvětšených uzlin.Měla jsem ANTB azytrox a potom Augmentin. Chtěla jsem se zeptat zda jsem si nemohla přivést něco úpornějšího než virosu. Děkuji Eva

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, potřeboval bych znát výsledky Vašich laboratórních testů, např. CRP, sedimentace, počty krvinek atd... Exotická nemoc to být nemusí, vyloučit to však zatím bez podrobnějších informací nejde.

Od: Marie
24.4.2017

Dobrý den, uvažujeme s manželem o cestě na Yucatan letos v červnu. Zároveň ale plánujeme těhotenství, je tedy možné, že bych tam už těhotná jela. Jak je to prosím s virem Zika v této oblasti. Děkuji moc

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, cesta v prvním trimestru do exotických oblastí není příliš vhodná. Proces vývoje plodu je relativně vnímavý i vůči malým vnějším podnětům, které nemusí být navenek viditelné. Už letiště a letadlo jsou místy, kde probíhá výměna různých patogenů, jejich nosiči přitom navenek nemusí mít příznaky nemoci. Jinak riziko horečky Zika je aktuálně na Yucatanu velmi nízké.

Od: Katka
23.4.2017

Dobrý den pane doktore, jaké destinace / teplo + moře/byste dovolil těhotné ženě v druhém - červenec nebo třetím trimestru. A lepe druhý nebo třetí?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, teď už je teplo i v jihoevropských destinacích, např. ostrovy ve Středozemním moři nebo Kanárské ostrovy či Turecko. Z exotičtějších oblastí spíše Mauricius, Seychelly nebo Spojené arabské emiráty, nejlépe ve druhém trimestru, pokud je gravidita bez rizika a komplikací. Z očkování je v gradivitě možná jen vakcinace proti černému kašli.

Od: Roman
19.4.2017

Dobrý den pane doktore, cestujeme v srpnu do Thajska, na ostrov Koh Samui. Žena těhotná není, nicméně o těhotenství se snažíme. Nehodláme cestovat po domorodých chýších, ale nebudeme ani zavření v pětihvězdičkovém resortu. Žena se obává viru zika, mohl byste nám poradit, jak se v naší situaci správně chovat? Předem děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, Zika momentálně v Thajsku zásadním problémem není, to se však bohužel nedá říct o horeččce dengue, která je na Koh Samui endemická a představuje ještě větší riziko. Doporučil bych spíše cestu na Mauricius, Seychelly případně do Emirátů anebo otěhotnění před cestou, v jejím průběhu a cca 8 týdnů po návratu raději zabránit. Dengue přenáší komár s denní aktivitou, který vstupuje i do lidských obydlí a vyskytuje se i ve městech včetně turistických oblastí.

Od: Zuzana
14.4.2017

Dobrý den, jaké je prosím aktuální riziko nákazy virem Zika v Peru? Pobývali bychom primárně v horských oblastech. Jde o to, že jsme přestali řešit ochranu a těhotenství v době odletu je teda celkem možné. Na žloutenku i břišní tyfus očkovaní jsme. Podle mapy šíření viru (http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/zika_virus_infection/zika-outbreak/Pages/Zika-countries-with-transmission.aspx) je zasažených států opravdu hodně, a tak trochu tápeme, kam vyrazit. Předem děkuju za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, cesta do Peru v prvním trimestru není příliš vhodná, a to zdaleka nejen kvůli viru Zika. Infekčních nástrah je daleko více, navíc v horských oblastech Peru s vyšší nadmořskou výškou je nižší parciální tlak kyslíku, což pro plod není příznivé. Pokud nemůžete vyloučit svou graviditu, ať už teď nebo v průběhu cesty, je lepší zůstat v Evropě. V druhém trimestru je cesta to exotických oblastí bezpečnější. Z očkování je vhodné doplnit ještě meningokokovu meningitidu a černý kašel, které...

Od: Lenka
14.4.2017

Dobry den, jaka je prosim aktualni situsce vyskytu viru zika na Kube? Uvazujeme s manzelrm o spolecne dovolene (klasicky trojuhelnik Havana, Vignales, Trinidad, cayo santa Maria) s ceskou Ck. Jsou hlaseny nove pripady zika? A jake je riziko, pokud po navratu planujeme miminko? Dekuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, situace ohledně viru Zika je v posledním období na Kubě klidová, riziko nákazy však nelze kvantifikovat, jelikož 80 % nákaz je bezpříznakových. Avšak s otěhotněním bych doporučil po návratu vyčkat min. 3 měsíce. Pečlivě používejte repelent, např. Predator Maxx nebo Protector. Hlídejte si velmi pečlivě nezávadnost jídla i pitné vody a vyhněte se kontaktu s zvířaty.

13.4.2017

Dobrý den, v září bychom chtěli odcestovat do Malajsie. A zároveň se pokusit o otěhotnění. jaké je riziko nákazy virem zika.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, pravděpodobnost nákazy horečkou Zika je aktuálně v Malajsii velmi nízká, zdravotních nástrah je tam však mnohem více. Do vývoje plodu v prvním trimestru může negativně zasáhnout i relativně malý zdravotní problém matky. Doporučujeme proto počkat s otéhotněním až po návratu domů.

Od: Nicole
11.4.2017

Dobrý den, s manželem se chystáme na začátku července odletět na Sri Lanku a posléze letět na Maledivy. Chtěla bych se zeptat,jaké byste nám doporučil očkování. Jaká je, prosím Vás,nejzazší doba pro očkování? Ráda bych se také zeptala,jak moc rizikové tyto země jsou v rámci Zika viru. S manželem bychom rádi rodinu a tak bych byla ráda za radu od odborníka. Děkuji za Vaši odpověď. Hezký den.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2017

Dobrý den, riziko nákazy horečkou Zika je aktuálně v uvedených zemích velmi nízké. Zdravotních rizik je tam však mnohem více. Doporučuji proto počkat s otěhotněním cca 8 týdnů po návratu a preventivně se před odjezdem očkovat proti virové hepatitidě, meningokokové meningitidě a pro Sri Lanku i proti břišnímu tyfu. Na místě používejte účinný repelent, v průběhu pobytu na Cejlonu i probiotika. Do července je dostatek času potřebnou vakcinaci absolvovat. Očkování by se mělo podat ideálně alespoň...

11.4.2017

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o doporučení pro následující situaci. Rodiče pobývají cca měsíc v Thajsku (včetně několika dní v Laosu). Je zde po jejich návratu riziko přenosu nějaké nemoci (např. tuberkulóza, pneumokokové infekce, spalničky, neštovice..), když budou v přítomnoti 4 měsíčního miminka, které zatím nebylo očkované? Předem děkuji za odpověď. Pěkný den.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, takové riziko samozřejmé existuje, potenciálních možností je poměrně dost. Záleží i na tom, jak jsou preventivně očkováni, čím vších jsou chráněni z dostupných vakcín. Současně je nutné zohlednit, jestli v průběhu pobytu nebo po návratu domů měli nějaké příznaky nemoci. Dejte tomu tak 2 týdny po jejich návratu. Možných patogenů je docela hodně, riziko nákazy však u běžného turistického pobytu není vysoké. Pokud by měli zdravotní potíže, můžeme to následně ještě zkonzultovat.

11.4.2017

Dobrý den, dcera se chystá na dovolenou na Zanzibar. Přestupovat budou v Tasmánii a po pobytu na Zanzibaru budou v Tasmánii asi ještě 5 dní. Není nám jasné, zda potřebuje očkování na žlutou zimnici, přestože je zde výskyt této nemoci nízký. Z Prahy mají mezipřistání v Dubaji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, předpokládám, že myslíte Tanzanii, ne Tasmánii. Riziko nákazy na žlutou zimnici není vysoké, přesto bych očkování proti žluté zimnici vzhledem k pobytu na kontinentu doporučil. Mnohem větší je riziko nákazy u virové hepatitidy a břišního tyfu, proto doporučuji i vakcíny proti těmto nemocem.

Od: Martin
9.4.2017

Dobrý deň. Letíme na Kubu. Ja Manželka a náš 14 mesačný syn. Čo nám tam môže hroziť? Treba nejaké očkovanie? Budeme len v rezorte. Ďakujem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, předpokládám, že syn je řádně očkovaný dle platného očkovacího kalendáře. Bylo by dobré, aby měl alespoň jednu dávku spalničkové MMR vakcíny. Ta se standardně aplikuje podle očkovacího kalendáře v 15 měsících, ale lze ji bez problémů aplikovat i dříve, pokud by to do odletu nevycházelo. Z dalších vakcín bych doporučil pro všechny očkování proti virové hepatitidě A, dále pro dospělé vakcínu proti břišnímu tyfu a pro syna proti meningokokům. K tomu používejte účinný repelent.

Od: Simona
7.4.2017

Dobry den, v lete budem v druhom trimestri tehotenstva. Okolo 24 tt by sme chceli cestovat- ak mi to zdravotny stav dovoli do nejakej exotiky. Mozem sa opytat na Vase doporucenie? Zvazujeme Zanzibar, Borneo, Maroko, Kapverdy a Bali- Lombok. Eventualne, kde to je podla Vas v exotike relativne bezpecne? Dakujem pekne za odpoved

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, jako po zdravotní stránce nejvhodnější z uvedených destinací bych viděl poměrně jednoznačně Maroko. Hlídejte si však pečlivě bezpečnost jídla a nezávadnost pitné vody. Ze vzdálenějších oblastí SAE, Mauricius nebo Seychely.

Od: Lucie
5.4.2017

Dobrý den, s přítelem se snažíme o dítě. Nyní v květnu se chystáme na Kubu. Je to vzhledem k plánování rodiny bezpečné? Nechceme nic riskovat. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, situace ohledně viru Zika je v posledním období na Kubě klidová, riziko nákazy však nelze kvantifikovat, jelikož 80 % nákaz je bezpříznakových. Avšak s otěhotněním bych doporučil po návratu vyčkat min. 3 měsíce. Pokud budete na jednom místě a nejedná se o poznávací zájezd, riziko bych považoval za velmi nízké, zejména při pečlivém používání repelentu, např. Predator Maxx nebo Protector. Hlídejte si velmi pečlivě nezávadnost jídla i pitné vody a vyhněte se kontaktu s zvířaty.

Od: Jakub
5.4.2017

Dobrý den pane docente, po prodělané primoinfekci virem dengue (africké Mali) trpím dlouhodobými následky. Chci se zeptat, která z destinací je nejbezpečnější pro krátkodobý pobyt (max 14denní) - Kuba, Thajsko, Tunisko, Peru - v období červen/červenec. Moc děkuji za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, z hlediska horečky dengue je z uvedených destinací jednoznačně nejbezpečnější Tunisko. I tam však používejte repelent, vyskytuje se tam leishmanióza, i když riziko nákazy není vysoké.

3.4.2017

Dobrý den, prosím, kde u moře by bylo relativně bezpečno v prvním trimestru prosím. Dekuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2017

Dobrý den, v prvním trimestru návštěvu exotických oblastí nedoporučujeme, zkuste jižní Evropu, Kanárské ostrovy nebo Turecko.

Od: Jana
3.4.2017

Dobrý den S přítelem plánujeme vycestovat na dovolenou na Bali. Po návratu bychom se rádi začali snažit o miminko. Chtěla bych se proto zeptat jestli nějaké očkování, které je doporučováno pro Indonésii je rizikové pro plánované těhotenství. Je nutné nějakou dobu čekat po návratu z dovolené než se začneme snažit o miminko? je zde nějaké riziko nákazy pro plod po kousnutí komárem? Děkuji za zodpovězení dotazu.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, vzhledem k budoucímu těhotenství Vám doporučujeme očkování proti virové hepatitidě A+B, meningokokové meningitidě, černému kašli a kontrolu protilátek proti planým neštovicím. Na cestu budete ještě vhodné očkování proti břišnímu tyfu. Na místě používejte pečlivě repelent (na Bali se vyskytuje horečka dengue, méně často i malárie a japonská encefalitida), dbejte na nezávadnost jídla a pitné vody a vyhýbejte se kontaktu se zvířaty. Doporučuji pro jistotu počkat s otěhotněním min. 3...

Od: Petra
2.4.2017

Dobrý den, na přelomu září/října plánujeme dovolenou v jižním Vietnamu, na 14 dní a to do Ho Chi Minovo města,Da Latu, Delta mekongu a ostarov Pho Quoc. Po návratu uvažujeme o rodině, hrozí zde nějaké riziko s otěhotněním po návratu z této země? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, v deltě Mekongu se vyskytuje místy malárie. S otěhotněním bych doporučil po návratu vyčkat min. 3 měsíce. I vzhledem k budoucímu těhotenství Vám doporučujeme očkování proti virové hepatitidě A+B, meningokokové meningitidě, černému kašli a kontrolu protilátek proti planým neštovicím. Na cestu budete ještě vhodné očkování proti břišnímu tyfu. Na místě používejte pečlivě repelent, dbejte na nezávadnost jídla a pitné vody a vyhýbejte se kontaktu se zvířaty.

30.3.2017

Dobrý den, v únoru jsem byla na dovolené v Thajsku. Byla jsem očkovaná proti hepatitidě A+B a proti břišnímu tyfu. Cca v půlce dovolené se mi objevily dva "puchýře" na těle. Po navštěvě kožní ambulance a předepsané mastičce se nic nezlepšuje. Marně sháním odborníka na cizokrajné nemoci. Můžete mi prosím poradit na koho se můžu obrátit (nejlépe Brno a okolí). Předem děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, doporučuji vyšetření na Infekční klinice ve FN Brno? Tam potvrdí nebo vyloučí, jestli se nemůže jednat o nějakou cizokrajní infekční nemoc.

Od: Hana
28.3.2017

Prosím o vyjádření pro mne: Je mě 75 let,jedu do Chorvatska na brigádu-měsíční -úklid karavanů a mě zajímají důležité poznámky:co mě může postihnout,čeho bych se měla vyvarovat, a jestli můžu vyjet na plánovanou práci.Děkuji. Dodatek-nikdy jsem u moře nebyla.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, pokud to Vás základní zdravotní stav dovolí, cesta je určitě možná. Z hlediska prevence infekcí u daného výkonu práce bych doporučoval očkování proti virové hepatitidě A+B, a vzhledem k Vašemu věku připomínám i vhodnost očkování proti černému kašli a pneumokokovým infekcím. Po 60tce je totiž imunitní systém už méně výkonný. V průběhu pobytu používejte repelent. Neuvádíte, ve které oblasti budete pobývat, jen upozorňuji, že v některých částech Chorvatska se vyskytuje i jedovatý...

28.3.2017

Dobrý den, ráda bych se zeptala na cestování v těhotenství. Letíme na líbánky na Kubu a poté možná budeme muset odcestovat do Indonésie. v době odletu budu teprve v 9tt. Jaká jsou rizika v obou destinacích a na co si dát pozor? Je zde velká pravděpodobnost nákazy virem Zika? Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, cestu do takto vzdálených destinací nepovažuji v prvním trimestru za vhodnou. Rizikem by byla především Indonésie. Situace s virem Zika je v posledním období na Kubě klidová, riziko nákazy však není možné přesně číselně vyjádřit, jelikož 80 % nákaz je bezpříznakových. Pokud budete na jednom místě a nejedná se o poznávací zájezd, pravděpodobnost nákazy bude nízká, zejména při pečlivém používání repelentu, např. Predator Maxx nebo Protector. Důležité je hlídat si velmi pečlivě...

Od: Zuzana
27.3.2017

Dobrý den, zaplatili jsme si v prosinci 2016 s manželem naši vysněnou dovolenou na Kubě na 3 týdny. V únoru jsem otěhotněla. V době odjezdu na dovolenou bych měla být v 16tt. Je virus Zika na Kubě stále aktivní? Bohužel dovolenou stornovat nemůžeme, ale je i přes to cesta vhodná? Jak vysoké je riziko? Předem děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, situace ohledně viru Zika je v posledním období na Kubě klidová, riziko nákazy však nelze kvantifikovat, jelikož 80 % nákaz je bezpříznakových. Pokud budete na jednom místě a nejedná se o poznávací zájezd, riziko bych považoval za velmi nízké, zejména při pečlivém používání repelentu, např. Predator Maxx nebo Protector. Máte očkování alespoň proti virové hepatitidě A? Hlídejte si velmi pečlivě nezávadnost jídla i pitné vody a vyhněte se kontaktu s zvířaty.

Od: Hana
25.3.2017

Dobrý den, je vhodné letět s 2letým dítětem do Tuniska? Co sbalit do lékárničky navíc. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.4.2017

Dobrý den, zdravé dvouleté dítě by pobyt v Tunisku mělo zvládnout. Pokud budete v hotelu, kde bude hotelový lékař, budou stačit standardní léky, které mají doma rodiče běžně v lékárničce. Nezapomeňte na repelent, např. Predator Junior, doporučoval bych preventivně probiotika - vysypat prášek z kapsle a zapít. Velmi důležitá bude ochrana před sluncem, krém s SPF 50+, pokrývka hlavy, hydratace a případně i UV prádlo.

Od: Kelly
24.3.2017

Dobrý den, v lednu a únoru jsme pobývali na ostrově Bali + 4 dny z února v Singapuru. V březnu 3 týdny v Malajsii (Kuala Lumpur a Borneo), 4 dny v Hong Kongu. Jsem náchylná na komáří kousnutí, takže jsem se poštípání bohužel neubránila. Rodinu plánujeme a o potomka se snažíme. Žádné příznaky nemoci jsme neměli. Myslíte si, že je nebezpečné a měli bychom snažení o rodinu raději odložit? Předem moc děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.4.2017

Dobrý den, pokud jde o horečku Zika, za bezpečný interval se považuje 8 týdnů po návratu u ženy a 6 měsíců po návratu u muže, kvůli delšímu vylučování viru do spermatu. To i v případě, že jste neměli projevy nemoci. Pokud si necháte udělat VNT test prováděný na Zdravotním ústavu v Ostravě, výsledek Vám dá jasnou odpověď, jestli je nutné celou uvedenou dobu čekat nebo nikoliv. Naopak, pokud to nespěchá a počkat můžete, test nebude nutný.

23.3.2017

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to v Thajsku s vírusom Zika. O 3 týždne letíme do Thajska oblasť Krabi. Dovolenku sme naplánovali v októbri aj zaplatili. Dozvedela som sa že som tehotná pri odlete to bude 10tt. Môžem podľa Vás letieť?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.4.2017

Dobrý den, cesty do exotických oblastí v prvním trimestru gravidity vidíme neradi, rizikových faktorů je více než jen Zika. Nebylo by alespoň možné posunout odlet na druhý trimestr nebo začátek třetího? Máte nějaké očkování proti cestovním nemocem, alespoň proti hepatitidám?

22.3.2017

Dobrý den, v půlce dubna se chystáme na dovolenou do DOMINIKÁNSKÉ REPUBLIKY. Jaké byste nám prosím doporučil očkování? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.4.2017

Dobrý den, základem je očkování proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu, další doporučení záleží na délce, charakteru a přesném místě pobytu, od plánovaných aktivit i od věku a zdravotního stavu cestovatelů. V každém případě bude nezbytný účinný repelent.

20.3.2017

aký repelent je vhodný do dominikánskej republiky?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.4.2017

Dobrý den, z několika důvodů, včetně praktičnosti na cestách, považuji za ideální kombinaci ikaridinu a DEET, tedy např. Predator Maxx nebo Protector. Upozorňuji, že sprejový repelent není povolený na palubu letadla ani v malém objemu do 100ml. Musí se dát do velkého odbaveného zavazadla do podpalubí.

Od: Nikola
20.3.2017

Dobrý den, manžel byl na začátku února v Thajsku (Bangkok,Ko Samui), po jeho příjezdu jsem otěhotněla. Žádné příznaky virusu Zika neměl, jaká je pravděpodobnost, že bude plod ohrožen? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.4.2017

Dobrý den, manžel mohl prodělat bezpříznakovou infekci a virus může teoreticky dlouhodobě vylučovat ve spermatu. Riziko Vaší nákazy a ohrožení plodu je nízké, pro klid duše je možné jeho případnou nákazu ověřit vyšetřením ze vzorku krve ve Zdravotním ústavu v Ostravě. Do té doby by měl aplikovat chráněný pohlavní styk s použitím kondomu a pokud test neabsolvuje, měl by to dodržovat pro jistotu až do porodu.

20.3.2017

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, včera jsme se vrátili z Dominikánské republiky (punta cana).a dnes jsem zjistila ze jsem těhotná!jsem na začátku 4 týdne tudíž úplně čerstvé! Chtěla jsem se zeptat může být embryo nakažené zikou? Mám se nechat nějak vyšetřit? Děkuji moc za odpověď !

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.4.2017

Dobrý den, vyšetření na případnou nákazu horečkou Zika v minulém období realizuje Zdravotní ústav v Ostravě. Kontaktujte je a informujte se na podrobnosti na adrese www.zuova.cz. Nebude nutné jezdit do Ostravy osobně. Pravděpodobnost Vaší nákazy považuji za nízkou, je ale dobré mít informaci, jestli k ní došlo nebo nikoliv.

Od: Jakub
16.3.2017

Dobrý den! Jaká je současná situace s výskytem horečky dengue na Madeiře? Plánujeme tam jet v červenci a chodit na túry do hor, ale i kolem pobřeží. Předem velice děkuji!

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
29.3.2017

Dobrý den, aktuálně je situace stabilizovaná a není důvod k obavám, přesto je důležité používat účinný repelent. Do července se však může situace změnit, informujte se proto blíž k termínu odjezdu.

15.3.2017

Dobry den, Prave jsem ve 22 tydnu těhotenství a za 3 tydny mam jet do Miami. Je to v současné chvíli bezpečné? Na WHO jsem se docetla, ze by mělo byt. Předem moc Diky!

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
29.3.2017

Dobrý den, pravděpodobnost nákazy je aktuálně v Miami velmi nízká až nulová. Přesto však používejte účinný repelent, např. Predator Maxx.

Od: Silvia
15.3.2017

Dobrý deň prajem, radi by sme v máji išli na mesiac na Kubu aj s naším malým, v tom čase 16 mesačným chlapcom, ktorý má za sebou všetky základné očkovania a nič iné sa mu v jeho veku už pichnúť nedá. Aké riziká mu hrozia? Doporučili by ste takúto cestu v prípade, že by sme samozrejme dávali na dieťatko poriadny pozor, čo sa týka hygieny aj stravovania? Alebo je to natoľko nebezpečné, že by ste cestu vyslovene neodporúčali? Za Vašu odpoveď vopred ďakujem. Silvia

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
29.3.2017

Dobrý den, do exotických destinací považujeme za vhodný spodní věkový limit 24 měsíců věku. Pokud chcete i tak cestovat, k základnímu očkování doporučujeme i vakcíny proti virové hepatitidě A a meningokokové meningitidě. V daném věku je možné je aplikovat. Předpokládám, že pneumokokovu vakcínu řadíte ke zmíněnému základnímu očkování. K tomu bude vedle hygieny jídla a nápojů potřebné používat účinný repelent, např. Predator Junior.

Od: Alena
14.3.2017

Dobrý den, v druhé polovině září máme s manželem zaplacený zájezd na Bali - ne do rezortu, ale k jednomu českému páru, který pronajímá bungalovy v nejvýchodnější části ostrova - a plánujeme rodinu. Moje gynekoložka mi říkala, že na Bali existuje možnost nákazy virem Zika, tak bych se radši chtěla ujistit, zda-li je tu nějaká pravděpodobnost nákazy a pokud ano, jak dlouho po příjezdu není dobré přijít do jiného stavu? Děkuji!

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
29.3.2017

Dobrý den, na Bali je aktuálně riziko přenosu viru Zika velmi nízké, nicméně se tam vyskytuje neméně rizikové horečka dengue. Pokud plánujete těhotenství, zaočkujte se proti virové hepatitidě A, břišnímu tyfu a meningokokové meningitidě. K tomu nezapomeňte používat účinný repelent i v průběhu dne. Z hlediska horečky Zika musí čekat žena 8 týdnů po návratu, muž až půl roku směrem k početí dítěte, případně se po návratu nechat testovat - vyšetření VNT z krve.

Od: Marie
13.3.2017

Hodlám navštívit kamaráda v Mauretánii (Američan žijící tam už přes 10 let). Zjistila jsem, že je povinné očkování proti žluté zimnici. Chtěla bych se zeptat, kde mohu toto očkování získat, případně jak brzy před odjezdem je třeba to provést.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
29.3.2017

Dobrý den, proti žluté zimnici očkují specializovaná očkovací centra disponující kulatým razítkem se státním znakem. Jejich seznam najdete např. na adrese www.ockovacicentrum.cz. Nejpozdější termín očkování je ze zdravotního hlediska 10 dnů před příletem do rizikové oblasti. Ujistěte se, jestli toto očkování není požadavkem pro udělení víza, jak tomu u některých zemí bývá. K uvedenému doporučuji jako minimum i očkování proti virové hepatitidě a břišnímu tyfu

Od: Eva
5.3.2017

Hezký den, ráda bych se zeptala, co byste při cestě na Zanzibar (pobyt v resortu + plánovaný jednodenní výlet na Safari v Tanzanii) doporučili pro 4,5 leté dítě za očkování a zda byste doporučili preventivně užívání antimalarik. Případně zda bychom se užívání antimalarik vyhnuli, kdybychom vypustili safari a zdržovali se jen v resortech na Zanzibaru. Děkuji vám předem.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
29.3.2017

Dobrý den, pro dítě uvedeného věku je do této destinace vhodné očkování proti virové hepatitidě A, břišnímu tyfu a meningokokové meningitidě. V případě cesty na kontinent i očkování proti žluté zimnici. Antimalarika potřená nebudou, bude stačit účinný repelent.

Od: Tereza
3.3.2017

Dobrý den, jsem v 16 tt a ráda bych se zeptala, zda pro mě může být nějakým rizikem setkání s osobou, která cestovala po zemích jako Kuba, Mexiko, Hawai. Předem děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
29.3.2017

Dobrý den, záleží to od mnoha faktorů, jako je délka a přesné místa pobytu, prováděné aktivity, přítomnost zdravotních problémů v průběhu pobytu nebo po návratu apod. Nejeví-li příznaky nemoci, je pravděpodobnost nákazy velmi malá.

27.2.2017

Dobrý den, v březnu cestujeme na Karperdské ostrovy do Boa vista. Chtěla jsem se zeptat, jestli byl zaznamenán virus Zika na tomto ostrově. Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, na Kapverdských ostrovech je aktivní přenos viru Zika a pokud jde o tuto nemoc, je zde nejhorší situace na celém africkém kontinentu. Pokud však nečekáte potomka ani jej do půl roku po návratu neplánujete, není důvod k zásadním obavám. V opačném případě bude vhodné absolvovat po návratu krevní testy, jestli jste náhodou infekci neprodělali.

27.2.2017

Dobrý den, v červnu plánujeme dovcu s ročním dítětem, řecko ostrov, je to bezpečné z hlediska viru Zika? Příští rok plánujeme dalšího potomka. Dekuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.3.2017

Dobrý den, virus Zika zatím v Evropě endemický není a věřím, že to tak do června i vydrží. Používejte však pro jistotu v průběhu pobytu repelent.

Od: Zuzana
26.2.2017

Dobry den, jsem ve 14tt těhotenství a za necely mesic mame letět se synem a manželem do Mexika. Je zde virus Zika stale aktuální? Mame docolenou raději zrušit. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, pokud se jedná o pobytový zájezd na Yucatanu (Cancun nebo Riviera Maya), cesta je v druhém trimestru možná.

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Od: Andrea
23.2.2017

Dobrý den, v prosinci 2016 jsme si zaplatili dovolenou na Maledivách na duben 2017. V lednu jsem zjistila, že jsem těhotná. Jak je to s výskytem virusu Zika: Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, pravděpodobnost nákazy na Maledivách je velmi nízká, přesnou jistotu ohledně endemických oblastí však nemůžeme mít, jelikož je 80 % případů bezpříznakových. Vzhledem k tomu, že již nebudete v prvním trimestru gravidity, za podmínky pečlivého používání repelentu je cesta možná.

Od: Monika
22.2.2017

Dobry den, chystame se do Dominikanske republiky (v dubnu) - nevite, jake je tam aktualni riziko nakazy viru Zika? Dekuji, MH

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, v Dominikánské republice se vyskytuje nejen horečka zika, ale i horečky dengue, chikungunya a malárie. Při pobytu v typickém pobřežním hotelovém komplexu (Punta Cana, Juan Dolio, La Romana apod.) je však pravděpodobnost nákazy za použití repelentu nízká.

Od: Tereza
22.2.2017

Dobry den, v listopadu jsme absolvovali mesicni dovolenou na Bali a okolnich ostrovu, konkretne Gilli a Lombok, na konci dovolene jsem si sedrela nart na noze behem surfovani. Do 4 dnu se mi do nohy dostala infekce, otok kotniku, zimnice. Nasadila jsem tedy ATB Amoksiklav, ranu pravidelne cistila Betadinem, zimnice odeznely, otok a infekce zustaly. Po navratu navsteva chirurgie, jeste den navratu. Rana vycistena, chodila jsem na prevazy a po domluve s lekarem dobrala ATB, rana zhojena. Tyden...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, pokud byly krevní testy v pořádku, přítomnost parazita nepředpokládám. Navštívila jste s vyrážkou dermatologa? Záleží od toho kde se vyrážka vyskytuje, jakého je vzhledu a rozsahu, jestli reaguje na nějaké vnější vlivy apod. Chtělo by to teď nasadit dermatologickou nebo alergologickou léčbu. Z popsaného nelze udělat přesnější závěr.

Od: Anna
11.2.2017

Dobry den planujem v maji cestovat do Portugalska, oblast Fatima a Santiago de Compostela. Chcem sa opytat, ako to tam vyzera s virusom zika? S manzelom sa uz dlhsie snazime o babo, tak ci mame radsej pockat resp. kolko cakat?, alebo mozme pokracovat v snazeni? Dakujem.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.3.2017

Dobrý den, virus Zika zatím v Evropě endemický není a věřím, že to tak do května i vydrží. Používejte však pro jistotu v průběhu pobytu repelent.

11.2.2017

Dobry den, mam este jednu otazku? ci mi viete povedat , ci niektory z karibskych ostrov je bezpecny ohladom nakazy Zika. dakujem velmi pekne za odpoved.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.3.2017

Dobrý den, velmi nízké riziko je na ostrově Kuba. Situace se však postupně zlepšuje i na dalších karibských ostrovech. Přesto je i nadále důležité používat v průběhu dne repelent.

Nejčtenější dotazy
Od: Lucie
9.1.2017

Dobrý den, jsem právě v 11tt těhotenství a rádi bychom na začátku února (cca 13-14tt) s manželem odjeli na dovolenou za teplem. Bohužel výběr destinace je pro těhotné celkem omezený. Ráda bych se zeptala, zda je v Dominikánské republice a případně na blízkých ostrovech Karibiku stále vysoké riziko nakažení virem Zika, respektive, jak toto riziko vnímáte. Již delší dobu situaci sledujeme a v posledních 6ti měsících jsme spíše zaznamenali uklidnění situace. Chceme využít služeb minimálně 4...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, pokud už budete v druhém trimestru gravidity, cesta do vybraných exotických oblastí by byla v podstatě možná. Kvůli riziku malárie, horečky dengue, chikungunya, Zika a dalším endemickým infekcím však Dominikánská republika není vhodnou oblastí. Uvedené hmyze přenosné nemoci se aktuálně z plážových destinací nevyskytují např. na Mauriciu, Seychelách nebo ve Spojených arabských emirátech. Zika sice pomalu ustupuje, 80 % infekcí je však bezpříznakových, přesné oblasti výskytu proti...

6.2.2017

dobry den , jsem ve 4 mesici tehotenstvi a pritel ma ten v dubnu pracovn do indie. mam strach z nemoci ,kterymi by se mohl nakazit. je to pro me v tomto stavu bezpecne?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.3.2017

Dobrý den, přenos nákazy na Vás nelze vyloučit, existují desítky možných původců, riziko však není na základě zkušeností z podobných případů vysoké. Záleží i od toho, jakou práci bude přítel vykonávat, jak se na cestu připraví očkováním před odjezdem a jak disciplinovaný bude v průběhu pobytu zejména pokud jde o disciplínu v rámci dodržování hygieny jídla a nápojů.

Od: Petra
4.1.2017

Dobrý den, chci vycestovat na 5 dní do Zanzibaru (klasická dovolená u moře v jednom resortu, žádné jiné cesty, výlety). Praha - Istambul - Zanzibar. Budu v 5 měsíci bezproblémového těhotenství. Měla bych se na něco očkovat? Je očkování proti žluté zimnici v tomto stavu vhodné? Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, očkování v těhotenství je možné proti černému kašli a chřipce. Ostatní vakcíny se standardně těhotným ženám neaplikují. Při uvedeném pobytu - přílet z Evropy bez cesty z ostrova na africký kontinent - není očkování proti žluté zimnici na Zanzibaru povinně vyžadováno. Používejte v průběhu pobytu repelent, vyhýbejte se syrové hlavně listové zelenině, nedostatečně tepelně zpracovanému masu, syrovým nebo polosyrovým plodům moře, nepasterizovaným mléčným výrobků, ovoci, kterého se...

Od: Eva
6.2.2017

Dobrý den pane Doc., včera jsme se vrátili z Malediv / snacha je v 9 měs. těhotenství / , přes různá opatření jsme byli komáry poštípáni. Chci se zeptat na riziko v této oblasiti , zda si nechat vyšetřit krev,... Případně uvítáme doporučená opatření. Děkuji, Eva V. 6.2.2017 Brno

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.3.2017

Dobrý den, pokud jste neměli resp. nemáte příznaky nemoci, žádné testy absolvovat nemusíte. I kdyby došlo k nákaze, kauzální léčba na virus Zika ani virus Dengue neexistuje.

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Poznejte USA i z jiné perspektivy....

Cesta do Spojených států se nemusí nést pouze v...

První exotická dovolená s dětmi: deset...

Cestovat s dětmi do exotických zemí je téměř...

Desatero pro cestovatele – pravidla...

Cestování do zemí třetího světa je nepochybně...